Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kancelari gjerman: Për mua ka përfunduar diskutimi për avionët për Ukrainën

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Gjatë vizitës së tij në Kili, kancelari gjerman Olaf Scholz kundërshtoi edhe një herë dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë dhe shprehu dëshirën për t’i dhënë fund debatit. “Është e çuditshme që ky diskutim po zhvillohet fare. Ne duhet të pyesim veten nëse bëhet fjalë për motive politike të brendshme apo për të ndihmuar Ukrainën,” tha Scholz.

  Gjatë vizitës së tij në Kili, kancelari gjerman shpjegoi se menjëherë pas fillimit të sulmit rus ndaj Ukrainës, ai përjashtoi mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në një bisedë me presidentin amerikan Joe Biden. “Në atë kohë, konsideratat e paarsyeshme si dërgimi i trupave u refuzuan. Dhe mendoj se gjithçka është thënë tashmë për këtë temë, edhe për sa më përket mua,” tha Scholz.

  “Me çdo kusht është e nevojshme të parandalohet përfshirja e anëtarëve të aleancës së NATO-s në luftën me Rusinë”.

  Saskia Esken, kryetarja e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë (SPD), së cilës i përket edhe Olaf Scholz, në një intervistë këto ditë nuk ka hedhur poshtë kategorikisht mundësinë që Gjermania, pas vendimit për dorëzimin e tankeve Leopard 2, të dorëzojë edhe avion luftarak për në Ukrainë.

  Scholz, në një intervistë para nisjes për në Amerikën Latine, vlerësoi se aktualisht ka një “garë” në diskutimin se cilat armë duhet t’i dorëzohen Ukrainës. Kyiv zyrtar, pas vendimit të javës së kaluar të Gjermanisë për t’i dorëzuar Ukrainës tanket Leopard 2, po kërkon nga vendet perëndimore armë të tjera, përfshirë edhe avionë luftarakë.

  Scholz ka theksuar vazhdimisht se “me çdo kusht” është e nevojshme të parandalohet përfshirja e anëtarëve të NATO-s në një luftë me Rusinë./FrontOnline/

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, ka akuzuar Perëndimin për zgjatjen e luftës në Ukrainë, pasi sipas tij pa ndihmën e tyre...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Të paktën 35 persona kanë vdekur pasi dyshemeja e një tempulli hindu u shemb në Indore të Indisë qendrore, me besimtarët duke...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konferencë për media. Sipas njoftimit zyrtar nga kjo parti, konferenca nis në orën 12:30...
  Lajme31 Mars 2023
  11:00Lëvizja FOL prezanton gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022. Me këtë rast do të...
  Lajme31 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. IHK...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.