×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Kadrijaj: AAK-ja ka kërkuar nga opozita bashkëpunim për të rrëzuar Kurtin

  FrontOnline
  11 Qershor 2024

  Mosdakordimi i partive opozitare për shpërbërje të parakohshme të Kuvendit nuk ka të bëjë me ndonjë krizë mes partive opozitare. Kështu thotë deputetja nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj.

  Deputetja e AAK-së, tha se ka mohuar përçarjen ndërmjet opozitës, ndonëse pranon se nuk kanë pajtueshmëri ndërmjet vete.

  Kadrijaj deklaroi se qëndrimet e AAK-së, sa i përket zgjedhjeve kanë qenë publike dhe kjo parti ka kërkuar dorëheqjen e Qeverisë dhe jo shpërbërje të Kuvendit.

  “Nuk ka ndonjë krizë, ne jemi tri parti politike mundemi mos me u pajtu për ndonjë çështje, për shkak se nuk jemi në ndonjë parti politike dhe as nuk jemi në një koalicion. Ju e dini që edhe si parti opozitare për shkak të mos bllokimit të punës së Kuvendit të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare i kemi votuar ajo se çka është e keqe është qeveria është Albin Kurti dhe kjo qeveri ata që i kanë sjell dëme vendit janë qeveria Kurti dhe ata duhet të shkojnë në shtëpi”, tha deputetja.

  Ajo se çfarë kanë kërkuar si parti është rënia e Qeverisë, me formimin e një siç e quan Kadrijaj boshtin opozitar.

  “Ajo që kemi kërku ne si Aleancë, kemi kërku ta krijojmë boshtin opozitar që në të ardhmen ndoshta ky boshti opozitar, partitë e sotme opozitare të jenë në qeveri të mos ia zgjasim jetën kësaj qeverie të keqe”, tha deputetja.

  Ndryshe, opozita tashmë në një mënyrë ka hequr dorë nga shpërbërja e Kuvendit që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme për faktin se nuk i ka numrat.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.