×
 • Auto
 • Auto

  Ja sa do të kushtojë Cybertruck i Tesla-s

  FrontOnline
  01 Dhjetor 2023

  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi 50 për qind më shumë se sa CEO, Elon Musk kishte pohuar në vitin 2019.

  Musk hipi në një Cybertruck në një skenë dhe më vonë u dha çelësat rreth disa klientëve në një ngjarje në Austin, Teksas.

  Ngjarja vjen disa javë pasi Musk zbuti pritshmëritë e investitorëve duke përmendur probleme në rritjen e prodhimit të atij që ai e quajti një produkt “radikal”.

  Cybertruck, modeli i parë i ri i Tesla në gati katër vjet, njihet si prodhues i automjeteve inovative, raporton Reuters, transmeton FrontOnline.

  Versioni me rrota të pasme me një çmim fillestar të vlerësuar prej rreth 61 mijë dollarësh do të jetë i disponueshëm në vitin 2025.

  Miliarderi ka thënë se Tesla ka të ngjarë të arrijë një normë prodhimi prej rreth 250 mijë Cybertruck në vit në vitin 2025.

  Kamioni është bërë prej çeliku inox me shkëlqim, i formuar në plane të sheshta me pak ose aspak kthesa. Musk ka thënë se është frymëzuar pjesërisht nga një nëndetëse e kthyer në veturë në filmin e James Bond të vitit 1977 “The Spy Who Loved Me”.

  Disa vite më parë, Musk kishte përhapur idenë se nëse njerëzve nuk u pëlqente dizajni futuristik i Cybertruck, Tesla mund të “ndërtonte një kamion me pamje normale”./FrontOnline/

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Auto29 Shkurt 2024
  BMW nuk ka plane të prodhojë konceptin Z4 Coupe. Pas debutimit të konceptit të tij vitin e kaluar, u përhapën thashetheme duke...
  Auto28 Shkurt 2024
  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte...
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.