[wp-story]

Bota/Rajoni

ISIS-i merr përgjegjësinë për sulmin në Irak që la 32 të vdekur

ISIS-i merr përgjegjësinë për sulmin në Irak që la 32 të vdekur
09:35 | 22 Janar 2021

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin e djeshëm vetëvrasës në Bagdad ku u vranë 32 persona e më shumë se 100 u plagosën.

Cak i sulmit kanë qenë myslimanët Shia, thuhet në një deklaratë nga militantët e Shtetit Islamik, shkruan BBC.

Sulmi kishte ndodhur kur dy persona kishin hedhur vetën në ajër në një treg të frekuentuar nga shumë njerëz në kryeqytetin irakian.

ISIS-i më parë kontrollonte 88 mijë kilometra katrorë të territorit, nga Iraku lindor e deri te Siria perëndimore.

Bombat vetëvrasëse janë rralluar në Bagdad që kur ISIS-i u mund ushtarakisht në rajon në fund të vitit 2017.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera