×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ish-zv/guvernatori Gashi: Çështja e dinarit s’është dashur të bëhet pjesë e dialogut

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut.

  Ai, thotë se ky është gabim i rëndë i Qeverisë, derisa shton se dinari është hjek nga përdorimi që nga viti 2002.

  “Së pari nuk ish dashtë të vihet deri te çështja e dialogimit. Këto janë gabime të rënda të cilat i ka bë Qeveria me deklarime të panevojshme me pompozit se po hiqet dinari, kur dinari është hjek në 2002 dhe askush nuk ka reaguar dhe as nuk ka fol. Këta, janë dal me asi deklarata kanë bërë panik tek popullata e veriut dhe tek të tjerët dhe këto kanë sjellë që të vihet në dialog një çështje e cila u mbyll në vitin 1999 dhe sidomos në vitin 2002. Janë çështje që na kthejnë mbrapa, pra është një çështje për të cilën nuk duhet të dialogohet askund, mirëpo kur lyp taksirat atëherë të vjen sherri të dera”, është shprehur Gashi.

  Ish-zv.guvernatori Gashi, po thotë se diskutimi për dinarin në Bruksel është rrezik i madh.

  “Dalja me deklaratë se prej 1 shkurti nuk ka më dinar ky është gabim i rëndë dhe tash të diskutohet në Bruksel është rrezik i madh. Unë nuk e di se çka do të diskutojnë kur ligjet e Kosovës janë paraparë për çështje të brendshme, rregullimit të brendshëm me qu veten në Bruksel për mua është një gjë e paparashikueshme për diçka që nuk ka nevojë me shku atje”, ka shtuar ai.

  Por, se çka pret nga takimi Gashi, thotë se mbetet të shihet.

  “Tash se çka del prej atij takimi, nuk besoj që del diçka mirë, nuk ma merr mendja, por të presim dhe të shohim. Me shku në Këshill të Sigurimit për dinarin, me shku në Bruksel për dinarin është anomali në këtë kohë pas 20 vjetëve ku temat duhet me qenë të mbyllura nuk mundem me i kuptu”, ka thënë Gashi.

  Ish-zv/guvernatori: Ismaili s’është dashur të shkojë në Bruksel, Qeveria bëri gabim të madh sepse dinari u hoq në 2002-ten

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Lajme19 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë të enjten dorëzoi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kërkesën për caktim të masës së paraburgimit ndaj Edin Nevzadit, administrator...
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-kryeministri Isa Mustafa i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti për një deklaratë që ai e bëri sot në 11 vjetorin e Marrëveshjes...
  Sport19 Prill 2024
  Sot në selinë e Federatës së Futbollit të Kosovës është bërë tërheqja e shortit për gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, në praninë...
  Sport19 Prill 2024
  Gjykata Themelore në Pejë, – Departamenti i Përgjithshëm, Divizioni Civil, e ka aprovuar pjesërisht kërkesën e palës së mbrojtur Suela Muminoviq-Gjakova, për...
  Lajme19 Prill 2024
  Enver Dugolli, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LVV-së, ka folur për situatën e sigurisë në vend, si dhe për çështjet...
  Lajme19 Prill 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka pritur sot në takim, ministren për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvallën. Bulliqi bën me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.