×
 • Sport
 • Sport

  Ish-trajneri i David Raya zbulon ‘armën sekrete’ të portierit spanjoll e cila ndikon në paraqitjet e tij

  FrontOnline
  20 Shkurt 2024

  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit spanjoll janë njëra nga arsyet kryesore që e kanë ndihmuar atë të bëhet një portier i suksesshëm.

  Raya u transferua tek Blackburni në vitin 2012, asokohe vetëm 12-vjeçar dhe që nga atëherë e ka kaluar karrierën e tij në Angli.

  Drench tani ka folur për mënyrën se si reprezentuesi spanjoll i cili tashmë luan tek Arsenali, ishte transferuar tek Blackburni atëbotë.

  “Edhe në atë moshë të re, larg shtëpisë së tij në Kataloni, Raya ka dhënë shenja se ai ishte në gjendje të mbërrinte nivelet më të larta të futbollit”, ka thënë Drench.

  “Ai ndoshta nuk e ka pasur gjatësinë e zakonshme të portierëve të mëdhenj, por ai kishte gjithçka tjetër; eksplozivitetin, shkathtësinë, disiplinën dhe natyrisht, këto duar gjiganta, ‘sikur lopata’”, u shpreh ai.

  “Kur ai ishte 16-vjeçar ia shërbeja topin atij njësoj sikur do të bëja për një 18-vjeçar dhe ai ishte në gjendje të mbronte gjithçka. Duart e tij ishin aq të mira dhe aq të mëdha”, përfundoi Drench.

  Raya është lënë të kuptohet se vesh dorëzat e portierit me numër 11, një ndër numrat më të mëdhenj të dorëzave.

  28-vjeçari ka qenë mjaft solid që prej fillimit të 2024, teksa ka pësuar vetëm dy gola në pesë ndeshjet e tij të fundit./Telegrafi/

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Sport19 Prill 2024
  Trojet shqiptarë kanë nxjerrë njerëz të suksesshëm dhe të mbërrirë në fusha të ndryshme. Pa diskutim, sportistët ishin ata që i bënë...
  Sport19 Prill 2024
  Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i Federatës së Futbollit të Kosovës të premten ka shpallur dënimet për të përfshirët në kurdisjen e...
  Sport19 Prill 2024
  Berat Gjimshiti zhvilloi një tjetër paraqitje mbresëlënëse me Atalantën në UEFA Europa League  në sfidën e dytë çerekfinale ndaj Liverpoolit, aty ku...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.