×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-polici Rrecaj: Sulmi ndaj KFOR-it ka ndryshuar qasjen e sigurisë në veri

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, njëherësh avokati Visar Rrecaj, duke përkujtuar sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it gjatë protestave të dhunshme nga serbët në Zveçan, ka thënë se ka ndryshuar qasja institucioneve të sigurisë, duke përfshirë KFOR-in dhe Policinë e Kosovës.

  Në intervistë për emisionin FIVE, Rrecaj ka theksuar se nga ajo ditë është bërë një shkarje dhe ka ndryshuar qasja e institucioneve të sigurisë atje.

  “Situata e ka ndryshuar qasjen edhe të institucioneve të sigurisë që është KFOR-i në Kosovë por edhe të Policisë së Kosovës, sepse deri në atë ditë nuk kemi parë një dhunë në atë nivel të lartë sidomos ndaj KFOR-it,” ka thënë Rrecaj.

  Rrecaj vuri në dukje se përveç kësaj, ka filluar edhe vendosja e më shumë rendit në veri të vendit.

  “Nuk mund të them që s’ka pasur rend atje, sepse institucionet e sigurisë kanë qenë prezentë, por prej para një viti e tutje kontrolli është shumë më i rreptë dhe strikt, dhe normalisht që vendi është më i qetë”, ka shtuar ai.

  Në aspektin politik, Rrecaj konsideron se situata është e favorshme për t’u shfrytëzuar nga Qeveria.

  “Është situatë e mirë të përdoret prej Qeverisë, edhe rastin e protestave edhe rastin Banjska”, ka thënë Rrecaj.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Kronika24 Qershor 2024
  Një person është arrestuar nga policia e rajonit të Gjakovës, pasi që ky i fundit dyshohet se tentoi t’u jepte ryshfet 20...
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja gjermane e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, Ursula Nonnemacher do ta vizitojë Kosovën për të mësuar rreth rekrutimit të stafit të ri infermieror nga...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është goditur mbrëmë nga vërshime të shumta të shiut. Shumë rrugë janë mbuluar nga uji e shumë biznese...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke komentuar takimin e së mërkurës midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...
  Lajme24 Qershor 2024
  Disa qytete të Kosovës, dje janë përfshirë nga një valë e madhe e reshjeve të shiut. Në disa zona të Kosovës, këto...
  Sport24 Qershor 2024
  Shqipëria e nënvlerësuar përballet sot me Spanjën, një nga favoritët për të fituar Euro 2024, teksa mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë...
  Lajme24 Qershor 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova duhet të manifestoj qëllimin e saj që të jetë e gatshme t’i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.