×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  IRI: Serbia përbën kërcënim për tri vende në Ballkan, 83% për Kosovën

  FrontOnline
  17 Prill 2024

  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre.

  Ky përfundim është nxjerrë nga anketa e fundit shumëkombësh të Institutit Republikan Ndërkombëtar.

  Anketa thotë se 83% e respodentëve nga Kosova kanë vlerësuar Serbinë si shtetin kryesor që përbën kërcënim për vendin. Pasohet nga Rusia me 8%.

  Për Shqipërinë, Serbia qëndron gjithashtu në vendin e parë me kërcënim me 36% dhe pasohet nga Rusia me 32%.

  Edhe Bosnja e Hercegovina gjithashtu i ka dhënë shenjën jeshile me 27% shtetit serb për kërcënim.

  Kjo anketë është realizuar me intervista fizike në shtëpinë e të anketuarve./RTK

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Shtetet e Bashkuara regjistruan të premten numrin më të lartë të pasagjerëve që udhëtuan me linja ajrore në një ditë të vetme,...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Sulmet e sotme të Rusisë në rajonin ukrainas të Kharkivit vranë një person dhe plagosën katër të tjerë, tha guvernatori i rajonit,...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nesër do të zhvillojë takim me shqiptarët në Milano të Italisë. Kështu ka bërë të ditur vet...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka bërë të ditur se më 31 maj do të publikojë këngën e saj të...
  Vip25 Maj 2024
  Këngëtarja e njohur, Xhensila Myrtezaj ka lënë një mesazh përmes një Instastorje. Ajo ka shpërndarë një poezi të Rudyard Kipling, të titulluar...
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.