Lajme

Incidentet në Veri, a duhet të mbahen zgjedhjet?

Incidentet në Veri, a duhet të mbahen zgjedhjet?
18:00 | 07 Dhjetor 2022

Incidentet me bomba ndodhën të martën. Megjithatë, ato nuk duhet të jenë shkas për shtyrjen e zgjedhjeve në veri.

Ish-kreu i KQZ-së, Mazllum Baraliu thotë se nuk ka bazë ligjore që ato të mbahen në një datë tjetër, e jo siç tashmë është përcaktuar, më 18 dhjetor.

“Nuk ka bazë ligjore me u anulu zgjedhjet. Politikisht mundet, ajo që po kërkohet, është politikisht, por pa asnjë bazë. Zgjedhjet në kushte normale nuk ka pse të anulohen dhe nuk anulohen sepse Kushtetuta i obligon me i mbajt pasi i ka shpall Presidentja”, theksoi Baraliu për “Front Online”.

Ishin Shtetet e Bashkuara ato që vlerësuan se, aktualisht, nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në veri të Kosovës.

I këtij mendimi është edhe Fatmir Sheholli, drejtues i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike.

“S`ka kushte për zgjedhje atje. Pavarësisht se ligji i obligon zgjedhjet. Megjithatë më mirë të pres ligji sesa të ketë ndonjë humbje jete”.

Ky tha se situata në veri aktualisht është jo e qetë, një ditë pasi grupe të qytetarëve serbë në veri penguan hapjen e zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke shkaktuar edhe incidente me armë zjarri dhe granata.

“Situatë është e acaruar. Amerika t`ia bëjë me dije Kurtit që me i shty zgjedhjet”, vlerësoi Sheholli për “Front Online”.

Të kundërtën e thonë nga Partitë që veçse ia kanë mësyrë garës.

“Partitë politike janë për zgjedhje. Ne Iniciativa Qytetare, na ka ra shorti me numër 1, kandidat për kryetar e kemi Betim Osmanin. Besoj që do të jemi të parët”, theksoi Skender Sadiku nga Iniciativa qytetare.

Zgjedhjet në katër komunat në veri të banuara me shumicë serbe – Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq e Zveçan – u shpallën pasi kryetarët e tyre dhanë dorëheqje në fillim të nëntorit, në shenjë kundërshtimi ndaj planit të Qeverisë së Kosovës për t’i riregjistruar makinat me targa ilegale serbe në veri./Front Online/

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera