×
 • Sport
 • Sport

  I veçuar nga të tjerët shkaku i gripit dhe me shumë gjasa do ta humb vendin e titullarit në finale – Real Madridi nuk e la heroin e tyre të stërviste me shokët

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Real Madrid dhe Borussia Dortmund do të luajnë finalen e Ligës së Kampionëve në stadiumin Wembley të Londrës të shtunën në orën 21:00.

  Përpara finales së madhe, portieri Andrij Lunin është duke u përballur me një virus gjatë ditëve të fundit. Ukrainasi kishte temperaturë të lartë, por filloi të rikuperohej dhe stafi i trajnerëve e lejoi të stërvitej sot pasdite.

  Megjithatë, nga frika e përhapjes së virusit, u vendos që ai të stërvitej individualisht, larg pjesës tjetër të skuadrës që trajneri Carlo Ancelotti do të çojë në finalen e Londrës, shkruan AS.

  Lunin hyri në sezon si portieri i tretë pas Thibaut Courtois dhe Kepa Arrizabalaga. Megjithatë, pas lëndimit të Courtois, ai kishte rastin dhe e shfrytëzoi më mirë se Arrizabalaga, duke bërë 31 paraqitje deri më tani.

  Ai u shndërrua në një hero në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, kur priti penallti nga Mateo Kovacic dhe Bernardo Silva kundër Manchester Cityt, duke i mundësuar Realit të kalonte në mesin e katër klubet më të mira. Los Blancoas pastaj eliminuan Bayernin Munichun në gjysmëfinale.

  Pavarësisht gjithë kësaj, mediat spanjolle shkruajnë se Lunin nuk do të mbrojë ndaj Borussia Dortmundit dhe se pozicioni titullar do t’i shkojë Courtoisit, i cili duket se është rikuperuar plotësisht nga një dëmtim i rëndë në gju.

  Nëse shëndeti i ukrainasit përmirësohet më tej, ai do të udhëtojë jo me pjesën tjetër të ekipit të enjten, por të premten ose të shtunën.

  Gruaja e portierit ka postuar një foto në Instagram, ku tregon Lunin duke u stërvitur në shtëpi me mbishkrimin: “Kur ethet nuk janë pengesë për stërvitje. Jam shumë krenare për ty”.

  Lunin ka 11 paraqitje për Kombëtaren e Ukrainës. Ai e filloi karrierën e tij në Dnipro dhe Zorya Lugansk dhe në vitin 2018 Real Madridi e solli për 8.5 milionë euro.

  Ai ishte i huazuar te Leganes, Valladolid dhe Real Oviedo, ndërsa nga viti 2020 është në ekipin e parë të Real Madridit. Kontrata e tij është e vlefshme deri në verën e vitit 2025./Telegrafi

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë pësoi humbje me rezultat 2-1 ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian 2024, e vlefshme për grupin B....
  Sport15 Qershor 2024
  Shqipëria ishte e para që kaloi në epërsi ndaj Italisë, me golin e shënuar nga Nedim Bajrami që në minutën e parë....
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Italisë ka përmbysur gjithçka ndaj Shqipërisë. Pasi barazuan me Bastonin në minutën e 11-të, Azzurri ka shënuar edhe golin për...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.