×
 • Lajme
 • Lajme

  Humbjet mësimore gjatë pandemisë, të pakompensueshme

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Pandemia Covid 19 nxorri në pah shumë humbje të pa kompensueshme në sistemin arsimor. Këto dhe mangësi tjera u diskutuan në konferencën dy ditore të Institutit Pedagogjik të Kosovës.

  Digjitalizimi dhe aftësimi i mësimdhënësve në përdorimin e teknologjisë si mjet ndërmjetësues për mësimdhënie del të jetë synimi i sistemeve dhe politikave arsimore. Kështu u tha në konferencën shkencore ndërkombëtare me temë: “Ndikimi i Covid  19  në humbjet mësimore, pasojat në rritjen e pabarazive në mësim dhe sfidat e përmbushjes/kompensimit”, që e organizoi Instituti Pedagogjik i Kosovës.

  Konferenca është rezultat i humulmitit për humbjet mësimore si pasojë e Covid19 dhe raportit të publikuar të hulumtimit, që është botuar si libër i veçantë.

  Përveç rezultateve numerike, humbja e njohurive të nxënësve është problem të konpenzohet.

  Kosovam ndërkaq nuk ka qënë e përgatitur në organizimin e mësimit online, marrë parasysh edhe mospërgatitjen e mësimdhënësve në aspektin teknologjik, flasin rezultatet e hulumtimit të Institutit Pedagogjik.

  Problemi i humbjeve mësimore u trajtua nga aspekte të ndryshme edhe nga vende të  ndryshme, pasi konferenca pos autorëve vendor, mblodhi edhe autorë të huaj si dhe u prezantuan përvoja e sfida gjatë dhe pas pandemisë.

  Si rezyme e përmbledhjeve të kësaj conference ishin nevoja për një mobizilim të gjithanshëm  të akterëve shtëtëror për të organizuar mësim edhe në kushte në situate të pandemisë.

  “Humbjet mësomore që janë shprehur në të gjitha studimet, pasojat në dimensionin akademik dhe psikosocial janë evidente”, thuhet në raport.

  Në anën tjetër, raporti në këtë konferencë u precizua se pandemia nxorri edhe aspekte të tjera pozitive siç është vëtmolibilizimi i gjerë i akterëve që ndihmuan arsimin, përfshirë prindërit, komunitetit, shoqërinë civile dhe donatorët. Sfidë vazhdon të mbetet orintimi i përvojave pozitive nga Covid-19 të, me qëllim të përmbushjes së pasojave dhe mangësive.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme19 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, ka thënë se zhvillimi ekonomik i Kosovës, është thelbësor, dhe sipas saj që nga shpallja...
  Lajme19 Korrik 2024
  Bekë Berisha, kryetar i Komisionit për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes thotë për “Front Online” se rasti i vrasjes së policit serb,...
  Lajme19 Korrik 2024
  Zëvendëskryeministri serb dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq deklaroi sot se një polic është vrarë në orët e para të...
  Të tjera
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.