×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Hoti kritikon projekt-buxhetin e vitit 2024: Ka rënie të investimeve kapitale e rritje pasive të subvencioneve

  FrontOnline
  16 Nëntor 2023

  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti njëherësh deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka kritikuar projekt-buxhetin e vitit 2024.

  Ai në seancën e Kuvendit të Kosovës ku po diskutohet për ndarjet buxhetore ka thënë se është përkeqësuar struktura e buxhetit, pasi investimet kapitale kanë rënë dhe ka pasur rritje pasive të subvencioneve.

  “Është përkeqësuar struktura e buxhetit, investimet kapitale kanë rënë dhe subvencionet janë rritur. Nuk shohim efekt real në rritjen ekonomike, pasi ka rritje pasive të subvencioneve, ndoshta disa skema janë në mënyrë të duhur, por ka pasur rritje pasive të subvencioneve”, ka thënë Hoti.

  Ai tutje ka thënë se disa zotime të qeverisë nuk kanë filluar të realizohen fare.

  Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e së enjtes ka ftuar deputetët e Kuvendit e Kosovës të votojnë projekt-buxhetin për vitin 2024.

  Shefi i ekzekutivit ka thënë se ky buxhet do të jetë 3 miliardë e 314 milionë euro dhe do të jetë buxhet i mbrojtjes dhe i sigurisë.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ajo përmes, një postimi në profilin e saj në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Një episod tensionues është shfaqur në edicionin e fundit të Big Brother VIP Kosova, ku afërsia në mes të Santiana Malokut dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.