×
 • Lajme
 • Lajme

  Haziri: LDK e gatshme të shkojë në zgjedhje, nëse s’ka marrëveshje për president

  FrontOnline
  19 Dhjetor 2020

  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka deklaruar se për t’u zgjidhur ngërçi politik sa i përket çështjes së presidentit, dialogu siç ka thënë Haziri, duhet të bëhet pa kushtëzime nga partitë politike.

  Në një bisedë për GazetaBlic, i pari i Gjilanit ka shtuar se deri më tani nuk është arritur gjuhë e përbashkët sa i përket çështjes së presidentit.

  Haziri ka thënë se përderisa Lidhja Demokratike e Kosovës nuk ka vënë kushte në këtë drejtim, siç ka thënë ai, nuk duhet të ketë edhe nga partitë e tjera.

  “Nuk ka marrëveshje ende për çështjen e presidentit, do të provohet ende me u bë një marrëveshje. Besoj që të gjitha rrugët nuk janë shtjerr për me ardhur deri tek një marrëveshje e madhe. Sidoqoftë, çështja tash është nivel politik, iniciativa e LDK-së është për dialog të brendshëm lidhur me zgjidhjen e presidentit. LDK s’ka vënë kushte dhe nuk është e udhës që edhe partitë tjera të hynë në dialog m kushtëzime, pasi në bisedime duhet të ulen liderët pa kushte për zgjidhur një president, i cili fiton besimin e shumicës në Kuvend”, ka thënë Haziri.

  Haziri ka potencuar se nëse një gjë e tillë nuk arrihet me kohë, vendi, sipas tij, do të shkojë në zgjedhje, për të cilat Haziri thotë se LDK është e gatshme.

  “Nëse nuk zgjidhet presidenti, Kushtetua s’jep tjetër mundësi, përveç zgjedhjeve. E nëse ka, LDK është e gatshme gjithmonë për zgjedhje”, është shprehur ai.

  Deri më tash, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), që është pjesë e koalicionit qeverisës, ka propozuar që për president të ardhshëm të vendit të jetë vetëm lideri i saj, Ramush Haradinaj.

  Këtë e ka thënë edhe vetë Ramush Haradinaj, duke shtuar se paraqitja e kandidaturës së tij për president të vendit ka qenë një ofertë për partitë e tjera, në mënyrë që të gjendjet një zgjidhje dhe vendi të mos shkojë në zgjedhje të parakohshme.

  Haradinaj thotë se nëse nuk ka marrëveshje për kandidaturën e tij, atëherë vendi do të shkojë në zgjedhje.

  Të njëjtën gjë e kanë thënë edhe zyrtarë tjerë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).

  Mundësinë e shkuarjes në zgjedhje s’e ka përjashtuar edhe kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti.

  “Jemi në përpjekje për të tejkaluar situatën për takim. Nuk përjashtohet edhe mundësia e organizimit të zgjedhjeve”, ka thënë Hoti ditë më parë.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Të tjera
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Sport29 Maj 2024
  Sonte do të zhvillohet finalja e madhe e Ligës së Konferencës, ku përballë njëra tjetrës do të jenë Olympiacos dhe Fiorentina. Olympiacos...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia njofton se në vazhdën e veprimeve hetimore në lidhje me rastin e titulluar “Dinari serb” sot është realizuar kontrolli i filialës së bankës...
  Lajme29 Maj 2024
  Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) e ka çuar në Gjykatë kryetarin e Kryeqytetit, Përparim Rama. Arsye për këtë del të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.