×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gripi i shpendëve po përhapet në Evropë dhe Azi

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Organizata botërore e shëndetit të kafshëve (RES) ka regjistruar disa shpërthime serioze të gripit të shpendëve në Evropë dhe Azi ditët e fundit, duke treguar se virusi ka filluar të përhapet sërish me shpejtësi.

  Përhapja e gripit të shpendëve është një shqetësim në rritje në industrinë e shpendëve pasi dhjetëra miliona shpendë janë vrarë gjatë epidemive të mëparshme. Përveç kësaj, epidemiologët janë të shqetësuar sepse ky virus mund të transmetohet te njerëzit.

  Deri më tani këtë vit, Kina ka raportuar 21 infeksione me nëntipin e gripit të shpendëve H5N6 te njerëzit, që është më shumë se në vitin 2020, shkruan CNN.

   

  Gripi i shpendëve në Azi

  Koreja e Jugut ka raportuar shpërthimin e sëmundjes në një fermë me rreth 770,000 shpendë në provincën Chungcheongbuk-do, tha dje OIE. Të gjitha kafshët u therën.

  Në Japoni, shpërthimi i parë i gripit të shpendëve në sezonin e dimrit të vitit 2021 u regjistrua edhe në një fermë shpendësh në verilindje të vendit.

   

  Pikat e nxehta në Evropë

  Sa i përket Evropës, virusi u regjistrua në Norvegji në qarkun Rogaland në një tufë prej 7,000 zogjsh, tha RES. Epidemitë zakonisht ndodhin në vjeshtë dhe përhapen te zogjtë e egër shtegtarë.

  Qeveria belge e ka vënë vendin në rrezik të shtuar të gripit të shpendëve, duke urdhëruar që shpendët të mbahen në ambiente të mbyllura që nga e hëna, pasi një variant shumë patogjen i gripit të shpendëve u identifikua në një patë të egër pranë Antwerpen.

  Kjo pasoi një lëvizje të ngjashme në Francën fqinje në fillim të këtij muaji dhe në Holandë në tetor.

   

  Virus në Angli dhe Poloni

  Një grip i shpendëve H5 shumë patogjenik është shfaqur në një fermë të vogël shpendësh në Anglinë qendrore, konfirmoi Ministri britanik i Bujqësisë një javë më parë dhe Polonia gjithashtu ka raportuar shfaqjen e gripit të shpendëve H5N1 në disa ferma.

  Të gjitha shpendët në vendet e prekura në Britani, pranë Alcester në Warwickshire, do të vriten. Sëmundja u shfaq më pak se një javë pasi Britania shpalli një zonë kombëtare të parandalimit të gripit të shpendëve, duke urdhëruar fermat dhe njerëzit që mbajnë zogj të shtrëngojnë masat e biosigurisë.

  Lloji H5N1 është konfirmuar më parë në një tufë të vogël pulash në Uellsin verior, në zogj të robëruar në lindje të Skocisë dhe në një qendër shpëtimi zogjsh në Anglinë qendrore.

  Polonia ka raportuar gjithashtu shpërthimin e gripit të shpendëve H5N1 në disa ferma shpendësh me një total prej 650,000 copë shpendësh, sipas OIE. Virusi është përhapur në Evropë gjatë muajit të fundit dhe është konfirmuar në Gjermani, Itali dhe Danimarkë.

  Gripi i shpendëve nuk mund të transmetohet te njerëzit duke konsumuar produkte të shpendëve./FrontOnline/

   

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...
  Sport20 Korrik 2024
  Në ceremoninë e hapjes, Nora dhe vëllai i saj, Akil Gjakova, do të mbajnë flamurin e vendit të tyre, të dorëzuar nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.