×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Greqia, duke u transferuar në masë drejt makinave elektrike – Qeveria ju premton qytetarëve shumë stimuj

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Qeveria Greke ju ka kërkuar qytetarëve që të kalojnë në vetura elektrike duke ju premtuar atyre shumë stimuj. Blerësve të mundshëm u janë premtuar subvencione, kursime të parave, heqje të taksave dhe parkim falas.

  Në fazën e parë, vendi ka ndërmend të subvencionojë kalimin në makina elektrike prej 100 milion eurosh, raporton RIA Novosti.

  Përfitimet kanë të bëjnë me të gjitha automjetet të mundësuar nga motorë elektrikë: autobusë, motoçikleta, biçikleta dhe skuter.

  Vlerësohet se deri në vitin 2030 çdo automjet i tretë në vend do të jetë një automjet elektrik.

  Në fund të majit, kompania amerikane e Elon Musk, Tesla uli çmimin e makinave elektrike. Arsyeja ishte rënia e kërkesës e shkaktuar nga pandemia.

  Modelet e Teslas kanë pasur një ulje çmimi në modelet e saj ku një makinë kushton deri në 5 mijë dollar më pak.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Ekonomi14 Prill 2024
  Banorët e fshatit Shipitullë të Obiliqit po ankohen se KEK-u nuk ua ka kompensuar objektet nga të cilat duhet të largohen për...
  Ekonomi14 Prill 2024
  Nënkryetari i Komunës Alban Zogaj ka njoftuar se nësër do të fillojnë punimet për lidhjen e Urës së Madhe me rrugën që...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.