×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Grekja 92 vjeçe takohet pas 70 vjetësh me çifutët që i shpëtoi nga nazistët

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Një grua greke e moshës 92-vjeçare është ritakuar për herë të parë pas Luftës së Dytë Botërore me dy çifutë që i kishte ndihmuar për të shpëtuar nga përndjekja e nazistëve kur ata e kishin pushtuar Greqinë.

  Kur ishte adoleshente, Melpomeni Dina, i kishte fshehur gjashtë pjesëtarë të familjes Mordechai në shtëpinë e saj dhe më pas i kishte ndihmuar që të iknin.

  Më shumë se shtatë dekada më vonë, ata u takuan përsëri mes lotësh në muzeun memorial të Holokaustit në Jerusalem.

  Personat që i kishin mbijetuar Holokaustit, Sarah Yanai dhe Yossi Mor, i sollën me vete në këtë takim edhe 20 fëmijët, nipërit e mbesat e tyre.

  “Nuk ka fjalë që e përshkruajnë këtë ndjenjë. Është shumë emocionale për ne që jemi përsëri bashkë. Ishim fshehur në shtëpinë e saj. Ajo ma shpëtoi tërë familjen. Gjashtë njerëz…nuk mund të paramendoni sa e rrezikshme ishte kjo për të, për familjen e saj. Ata na e shpëtuan jetën”, tha Sarah Yanai.

  Gjermania naziste e kishte pushtuar Greqinë në vitet 1941-1944 dhe shumica e popullsisë çifute, rreth 80 mijë njerëz, vdiqën nga përndjekja e nazistëve. Shumë prej tyre ishin vrarë në kampin famëkeq, Auschwitz, shkruan “BBC”./Front Online/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.