Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermani, bartja e maskave e detyrueshme në shkolla

  FrontOnline
  08 Gusht 2020

  Virologët më të njohur të Gjermanisë kanë kërkuar mbajtjen e detyrueshme të maskave në shkolla, përfshirë edhe periudhën e mësimit në klasë, në një kohë kur shkollat në këtë vend po rihapen pas pushimeve verore.

  “Për shkak të rrezikut real të infektimeve mes nxënësve që janë asimptomatikë, ne kërkojmë mbajtjen striktë të maskave në të gjitha klasat, përfshirë edhe kohën e mësimit”, shkruajnë virologët në një letër të hapur botuar në revistën Society for virology.

  Ekspertët po ashtu kanë kërkuar më pak nxënës nëpër klasa për të evituar kontaktet e shtuara mes nxënësve, rritje të masave për qarkullimin e ajrit në klasa dhe zgjatjen e mundshme të pushimeve për krishtlindje në rast të rritjes së rasteve të koronavirusit gjatë sezonit të dimrit.

  Letra e hapur botohet në një kohë kur Gjermania është në procesin e rihapjes së shkollave pas pushimeve të verës. Shteti verilindor i Meklenburg Uest Pomerania ishte i pari që ktheu nxënësit në klasa. Dy shkolla u mbyllën atje të premten pas konfirmimit të disa rasteve të koronavirusit. Ne paralajmërojmë kundër gabimit që bën shumëkush duke menduar se fëmijët nuk luajnë një rol në pandemi dhe në infektime. Ide të tilla nuk janë në një linjë me të dhënat shkencore – shkruanin virologët në letrën e tyre.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.