×
 • Lajme
 • Lajme

  Gashi: Çështja e dinarit s’është dashur të kthehet në çështje politike

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Çështja e dinarit nuk është dashur të kthehet në çështje politike.

  Kështu, po thotë ish-zv.guvernatori i BQK-së, Fatmir Gashi.

  Kurse, kur është pyetur se a duhet të tërhiqet Kosova nga ky vendim, pasi presioni i ndërkombëtareve po është i madh, Gashi, ka dhënë këtë përgjigje.

  “Nuk ka nevojë as me u tërhjek, as me bë të madhe, ka pas nevojë me implementu ligjin. Por, ti e ke sjellë në anën politike, mos ta kishe sjellë në anën politike kjo kish vazhdu, pasi që kjo rregullore ka ekzistu edhe në vitin 2016 me përmirësimet e veta të cilat i kanë bërë .Mirëpo të hiqet dinari dhe të flitet në atë mënyrë pompoze-politike është gabim i rëndë dhe këtu është problemi, nuk është problemi a po tërhiqemi ne, nuk ka këtu me u tërhjek as mos me u tërhjek, këtu ka me u implementu ligji”, ka thënë ai.

  Bislimi javën e kaluar e kritikoi të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, për vendosjen e kësaj teme në agjendë të takimeve në Bruksel, pa pajtimin paraprak të Kosovës. Sipas kryenegociatorit kosovar, Lajçak në këtë mënyrë shkeli parimet e dialogut të vendosura vet ai, sipas të cilave, asnjë temë nuk mund të vendoset në rend dite pa pajtimin paraprak të Kosovës dhe Serbisë.

  Por, nga BE-ja janë përgjigjur se blloku angazhohen për të gjetur një zgjidhje për problemin, që sipas Brukselit, e ka “shkaktuar Kosova me vendimin e njëanshëm dhe pa konsultime as me partnerët, e as me komunitetin i cili ka pasoja të drejtpërdrejta nga ky vendim”.

  Sipas BE-së, dialogu është forumi ku duhet të gjendet zgjidhja për të gjitha çështjet e hapura mes palëve dhe këtë e kanë thënë edhe vendet anëtare, por edhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë./Front Online/

  Ish-zv/guvernatori: Ismaili s’është dashur të shkojë në Bruksel, Qeveria bëri gabim të madh sepse dinari u hoq në 2002-ten

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj thotë se qeveria e Kosovës duhet të tregojë më shumë bashkëpunim dhe fleksibilitet ndaj...
  Lajme12 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është shprehur i tronditur nga vrasja e 21-vjeçares sot në Ferizaj dhe me rrethanat e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Të tjera
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Francë, në një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Pas nderimeve ushtarake në...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.