[wp-story]

Bota/Rajoni

Estonezët “luftojnë COVID-19” duke u larë në ujërat e ngrira, i madh e i vogël nuk po mund t’i rezistojnë notit gjatë dimrit

Estonezët “luftojnë COVID-19” duke u larë në ujërat e ngrira, i madh e i vogël nuk po mund t’i rezistojnë notit gjatë dimrit
23:05 | 30 Dhjetor 2020

Derisa shumica e njerëzve në botë, në kohë pandemie, kufizimit të lëvizjes dhe reduktimit të kontakteve fizike, shumicën e kohës e kalojnë pranë televizorit apo duke u marrë me ndonjë hobi, estonezët në mënyrë masive po lahen në ujëra të ngrira për ta ruajtur shpirtin e shëndoshë, shkruan Reuters.

Rreth 500 notues janë futur dje në ujërat e ngrira të Detit Baltik në portin e kryeqytetit të Estonisë, Talin, dhe secili prej tyre ka notuar rreth 25 metra, transmeton Telegrafi.

Notuesit kanë qenë të moshave të ndryshme, më të rinj, fëmijë e deri në 9-vjeçar – e personi më i vjetër ishte një pjesëmarrëse 83-vjeqe.

“Numri i notuesve gjatë dimrit është trefishuar në Estoni. Larja në ujërat e ngrira është bërë shumë i famshëm tek estonezët”, ka porositur Ajvar Tugedam, organizator i notit në portin e Talinit.
h

ttps://www.facebook.com/groups/taliujuja/permalink/4850602824981835/

 

 

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera