×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Është koha për të mbjellë dredhëza në vazo: Ndiqni këto rregulla

  FrontOnline
  15 Prill 2024

  Kujdesuni për to në këtë mënyrë dhe do të keni pemë frutore të bukura në ballkonin tuaj.

  Këshilla nga kultivuesit profesionistë të frutave për rendimentin më të mirë. Dashamirët e dredhëzave që nuk kanë kopshte apo oborre mund t’i kultivojnë për nevojat e tyre në vazo si lule shtëpie, në ballkone apo tarraca.

  Për mbjellje përdoren vazo me madhësi të ndryshme, me diametër nga dhjetë deri në tridhjetë centimetra.

  Vazot e përzgjedhura duhet të mbushen me dhé pjellor të shkriftë dhe në to duhet të mbillen një deri në tre fidanë dredhëza, në varësi të madhësisë së vazos. Mbjellja mund të bëhet gjatë gjithë vitit, duke filluar nga marsi deri në fund të nëntorit.

  Për mbjellje mund të përdoren fidanë të të gjitha varieteteve të dredhëzave, por për këtë mënyrë kultivimi duhet të zgjidhni ato që prodhojnë më shumë dhe kanë fruta atraktive, transmeton Telegrafi.

  Këto tre varietete japin fryte gjatë gjithë sezonit të rritjes, madje edhe në gjysmën e parë të dimrit, nëse vazot sillen në një dhomë të ngrohtë. Përveç këtyre, mund të mbillen të gjitha varietetet uniforme me fruta të mëdha. Luleshtrydhet në vazo rriten në të njëjtën mënyrë si çdo lule shtëpie. Përveç ujitjes së rregullt për të ruajtur lagështinë e tokës në tenxhere, duhet të plehërohen dy herë në vit me plehra minerale komplekse.

  Dredhëzat në vazo duhet të zëvendësohen me dhe të ri dhe fidanët e reja çdo dy vjet, për shkak të produktivitetit.

  Dredhëzat e rritura mund të japin nga 20 deri në 100 fruta, në varësi të madhësisë së vazos, gjë që nuk është për t’u nënvlerësuar, sidomos kur kihet parasysh se luleshtrydhet në lulëzim dhe kur frutat e tyre janë pjekur, shërbejnë edhe si dekor.

  Nëse vazot me dredhëza vendosen në një dhomë të ngrohtë në mes të janarit, atëherë frutat e tyre do të fillojnë të piqen tashmë në fund të shkurtit, dhe nëse ato sillen në fillim të marsit, atëherë ato do të fillojnë të piqen në mes të prillit.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lifestyle16 Maj 2024
  Nëse e keni vënë re se duart ose këmbët tuaja kruhen këtë periudhë të vitit, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz zhvillojnë flluska...
  Lifestyle16 Maj 2024
  Shumica prej nesh kanë të paktën 50 miq, ose të afërm që do të donin t’i ftonin në një ngjarje personale: si...
  Lifestyle16 Maj 2024
  DASHI Në dashuri kjo është një periudhë që lë shumë liri veprimi, gjithçka varet nga ju dhe nga ajo çfarë dëshironi. Në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Aeroporti i Mynihut në Gjermani është mbyllur, sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kanë hyrë në psitën e tij. Siç raporton...
  Lajme18 Maj 2024
  Rezultati i mbledhjes së djeshme në Këshillin e Evropës, çështjet bilaterale dhe rajonale si dhe projektet e përbashkëta ishin temë e diskutimit...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Listës Guxo që është në koalicion me Vetëvendosjen, Ekrem Mustafa, thotë se nuk ka përqarje të raporteve mes Presidentes Vjosa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputetja e Listës Guxo, Jeta Statovci, për FrontOnline thotë se nuk duhet pritur askush të ketë krisje të raporteve politike mes Presidentes...
  Lajme18 Maj 2024
  Kosova jashtë mbledhjes së Këshillit të Ministrave, deputeti Rexhaj e quan “konsensus i dhimbshëm” dhënien e tokave të Manastirit të Deçanit Mos...
  Lajme18 Maj 2024
  Një person në Raskovë të Obiliqit është arrestuar pasi i njëjti ka penguar zyrtarët policor gjatë tentimit për ta arrestuar. Siç bëhet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.