Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan dërgon ushtrinë në Azerbajxhan

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan i kërkoi parlamentit sot leje për të dërguar ushtrinë në Azerbajxhan.

  Ushtria turke duhet të marrë pjesë në misionin vëzhgues të armëpushimit ruso-turk në Nagorno-Karabak.

  Në një kërkesë për parlamentin, Erdogan kërkoi miratimin për të dërguar trupa për të krijuar një “qendër koordinimi” me Rusinë për të monitoruar respektimin e armëpushimit.

  Trupat e dërguar nga Turqia, një vend që mbështet Azerbajxhanin, “do të marrin pjesë në aktivitetet e qendrës së koordinimit që do të krijohet me Rusinë” dhe “do të sigurojnë respektimin e armëpushimit”, thuhej në kërkesë.

  Ky autorizim i vendosjes, i cili duhet të jetë vetëm një formalitet, do të jetë i vlefshëm për një periudhë prej një viti dhe numri i ushtarëve të vendosur do të përcaktohet nga Erdogan.

  Azerbajxhani dhe Armenia nënshkruan një marrëveshje nën kujdesin e Rusisë javën e kaluar, e cila i dha fund konflikteve me javë në Nagorno-Karabak, një rajon i shkëputur i Azerbajxhanit.

  Në mënyrë që të monitorojë respektin për armëpushimin, Moska ka filluar vendosjen e “paqeruajtësve” të saj në ditët e fundit.

  Megjithëse Turqia nuk përmendet në marrëveshje, Ankara menjëherë njoftoi se trupat e saj do të merrnin pjesë në qendrën e koordinimit.

  Zyrtarët turq dhe rus diskutuan të premten dhe të shtunën në Ankara modalitetet e funksionimit të qendrës, data e hapjes dhe vendndodhja e të cilave nuk janë njoftuar.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.