×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Eksperti i OKB-së paralajmëron për rreziqet e përhapjes së sëmundjeve mendore te banorët e Gazës

  FrontOnline
  22 Prill 2024

  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të Gazës për shkak të konfliktit aktual.

  “Sigurisht, ne e shohim dëmtimin fizik dhe e vlerësojmë ashpërsinë e tij. Por, shqetësimi i vërtetë ekziston për sëmundjet mendore”, tha Tlaleng Mofokeng, raportues special i OKB-së për shëndetin.

  UNICEF ka njoftuar se mbi 17 mijë palestinezë janë ndarë nga familjet e tyre gjatë konfliktit dhe pothuajse të gjithë ata kanë nevojë për mbështetje, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

  Ndërkohë, autoritetet shëndetësore palestineze thonë se më shumë se 34 mijë njerëz janë vrarë nga sulmet izraelite që nga 7 tetori i vitit 2023.

  Gjithashtu, izraelitët akuzohen edhe se kanë shkatërruar spitalet në të gjithë territorin palestinez dhe i kanë përdorur ato për qëllime ushtarake.

  “Sistemi shëndetësor në Gazë është shkatërruar plotësisht dhe bashkë me të edhe e drejta për shëndet”, tha Mofokeng.

  Ndryshe, eksperti i OKB-së është shprehur i shqetësuar edhe për rrezikun e përhapjes së sëmundjeve të shkaktuara nga uji dhe ajri, mungesa e furnizimeve mjekësore dhe shërbimeve të shëndetit riprodhues e mendor.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP) së shpejti mund të lëshojë urdhër-arreste për udhëheqësit izraelitë dhe ata të Hamasit, përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu,...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Më shumë se 900 mijë njerëz, afërsisht 40% e popullsisë së Gazës, janë zhvendosur në dy javët e fundit ndërsa bombardimet izraelite...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Për herë të parë në Shqipëri kurorëzojnë dashurinë në martesë një çift i komunitetit LGBT. Ndonëse nuk konsiderohet e ligjshme dy vajzat...
  Të tjera
  Lajme20 Maj 2024
  Deputetja Duda Balje në një prononcim për “Debat Plus” ka thënë se nëse bëhet shpërndarja e Kuvendit do e votojë. Ajo gjithashtu...
  Lajme20 Maj 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha se është shumë e rëndësishme arsyeja pse vendi shkon në zgjedhje. I pari...
  Lajme20 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka jap detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit...
  Lajme20 Maj 2024
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tregoi arsyet e refuzimit të ftesës për takim me kryeministrin Albin Kurti. Ai tha se ftesa e...
  Lajme20 Maj 2024
  Pas shiut të rrëmbyeshëm që përfshiu orët e para të mëngjesit Prishtinën dhe jo vetëm, sipas parashikimeve të fundit, të martën pasdite...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Për herë të parë në Shqipëri kurorëzojnë dashurinë në martesë një çift i komunitetit LGBT. Ndonëse nuk konsiderohet e ligjshme dy vajzat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.