×
 • Lajme
 • Lajme

  Eksperti i ekonomisë: Shqetësuese që bizneset vendore nuk po e shohin Kosovën si vend ku mund ta zhvillojnë aktivitetin

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Kryetari i Aleancës Kosovare të Binesit, Agim Shahini, ka deklaruar pak ditë më parë se për tre muaj në Kosovë janë shuar 400 biznese.Shahini tha se ky është një lajm i keq për Kosovën.

  “Brenda 3 muajve janë mbyllur rreth 400 biznese dhe kjo është një lajm i keq për neve dhe tërë Kosovën sepse pavarësisht që janë hapur brenda këtij viti rreth 2800 biznese prapë janë më pak rreth 300 biznese në krahasim me vitin e kaluar që janë hapë. Bizneset realisht ato çka vet deklarojnë janë biznese të cilat supozohet që kanë pasur nga 1 deri 3 të punësuar dhe arsyet pse janë të mbyllura i japin disa siç është humbja e fuqisë në tregun konkurrues, e cila është mjaft e rëndësishme, konkurrenca jo e drejtë, mungesa e mbështetjes financiare me kushte të volitshme dhe këtu flitet për interesin bankar i cili është më i larti në Evropë, kjo e bënë që Kosova të jetë një nga vendet që ka interesin bankar më të lartin në Evropë dhe na bënë jokonkurrent”, tha Shahini.

  Në lidhje me shuarjen e bizneseve ka folur eksperti i ekonomisë, Mustafë Kadriaj.

  Kadriaj tha se një ndër treguesit më të qartë që një vend nuk ka politika të mirfillta ekonomike është kur bizneset nuk kanë arsye për ta zhvilluar aktivitetin e tyre.Ai tha se në momentin që kemi shuarje të bizneseve kjo ndikon tek arka e shtetit.

  “Nëse flasim si shtet që është i orientuar në ekonominë e tregut një ndër treguesit më të qartë që një vend nuk ka politika të mirfillta ekonomike është kur bizneset nuk shohin hapësirë dhe nuk kanë arsye për ta zhvilluar aktivitetin e tyre. Qeveria duhet t’i bëjë thirrje vetes për faktin që në mungesë të politikave të mirfillta ekonomike dhe në mungesë të mundësisë që bizneset të zhvillojnë aktivitetin e tyre, këtu po shihet dhe është treguesi më i qartë, për fat jo të mirë, që kemi një rritje të madhe të shuarjes së bizneseve. Në momentin që kemi shuarje të bizneseve kjo ndikon tek arka e shtetit sepse kemi më pak taska dhe tatime në arkën e shtetit kemi ulje të punësimit, rritje të pakënaqësisë dhe ulje të mirqënies së qytetarëve”Kadriaj tha se është shqetësuese që edhe bizneset vendore nuk po e shohin më Kosovën si vend ku mund ta zhvillojnë aktivitetin e tyre.

  “Më shqetësuese është që edhe bizneset vendore nuk po e shohin më Kosovën si vend ku mund ta zhvillojnë aktivitetin e tyre biznesor dhe kjo duhet të jetë shqetësuese pë vetë institucionet tona. Por si duket institucionet tona kanë deklarime sikur Kosova është në ‘bum ekonomik’ por treguesit më të qartë janë s’e nuk kemi politika të mirfillta ekonomike. Në këtë rast treguesi më i mirë është që vetë mbyllja dhe falimentimi i bizneseve në këtë shifer kaq të lartë” tha Kadriaj në një intervistë/Blic/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani tha se Kosova nuk kundërshton zbatimin e detyrimeve të veta, por kërkon një marrëveshje të...
  Lajme23 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar regjisorin Samir Karahoda, filmi i të cilit do të shfaqet në festivalin prestigjioz të filmit në Kanë....
  Lajme23 Prill 2024
  Deputetja nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj raportin e DASH-it lidhur me korrupsionin në Kosovë e ka vlerësuar si konfirmim të skandaleve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Vip23 Prill 2024
  Vittoria Ceretti dukej sensacionale në një sërë fotografish nga arratisja e saj ekzotike të hënën. Modelja italiane, 25 vjeçe, e cila është...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se procesi i votimeve në veri për shkarkimin e katër kryetarëve aktualë,...
  Vip23 Prill 2024
  Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar video se bashku. Studio muzikore, i ka bërë bashkë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.