×
 • Lajme
 • Lajme

  Edukimi për siguri, lëndë mësimore nga viti 2024-2025

  FrontOnline
  24 Maj 2024

  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, i cili u shpjegoi nxënësve më shumë mbi mbrojtjen.

  Kjo pasi edukimi i gjeneratave të reja mbi sigurinë do të hyjë si lëndë mësimore, për nxënësit e klasave të 11-ta, nga viti shkollor 2024-2025. Kjo, është mundësuar nga bashkëpunimi mes Ministrisë së Arsimit dhe asaj të Mbrojtjes.

  Nëntogeri Lulëzim Statovci u tregon nxënësve të shkollës së mesme të mjekësisë “Dr. Ali Sokoli” në kryeqytet, se çfarë përfshin kjo lëndë.

  Në përmbajtjen e kësaj lënde do të jetë historia e Kosovës, gjeografia ushtarake , llojet e luftërave, menaxhimi emergjent, krizat dhe vatrat e krizave, shkathtësitë dhe detyrat themelore ushtarake e aftësim për përdorimin e armëve.

  Nxënësit thonë se për ta, kjo lëndë është diçka e re. Por u shprehën se nga përshtypjet e para, u duket atraktive.

  Mësimi mbi mbrojtjen do të hyjë si lëndë mësimore për nxënësit e klasave të 11-ta, nga viti shkollor 2024-2025. Kjo është mundësuar nga bashkëpunimi mes Ministrisë së Arsimit dhe asaj të Mbrojtjes./rtk/

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.