×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Edi Rama: Kam shumë respekt për Ramën tjetër, është e pamundur të ndërtojë vetë teatër apo stadium

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka lavdëruar kryetarin e Prishtinës, Përparim Rama për përpjekjet e tij për ta ndryshuar kryeqytetin.

  Rama në episodin e radhës të podcastit të tij e pati mysafir tenorin e njohur nga Kosova, Ramë Lahaj.

  “Prishtina po merr një frymë të re kohëve të fundit, me mundësitë që i ka, sigurisht. Dihet – ju më herët e cekët – që ndoshta Prishtina dhe Kosova ende nuk i ka mundësirë. Por unë po besoj me ato mundësi që janë, ndryshime mund të bëhen. Ndoshta s’janë më të mëdhatë, por ndryshime mund të bëhen. Dhe unë po besoj që edhe në Prishtinë edhe në Kosovë ndryshimet po bëhen. Dhe unë shpresoj shumë që duke bë të gjithë ne presionin në fushat nga vijmë”, tha Lahaj.

  Ai tha se në biseda mes miqsh, ai i bën “presion konstant” kryetarit të Prishtinës “për t’i çuar proceset përpara, sepse jemi ende shumë vonë”, ndërsa përmendi nevojën e ndërtimit të një salle koncertoale.

  Rama tha këtu se nuk është e lehtë, ndërsa tregoi se ka “shumë respekt” për “Ramën tjetër”.

  “Është e vështirë, sidmos në një periudhë të parë kur fillon një proces transformimi… por personalisht kam shumë respekt për atë Ramën tjetër dhe nuk e kan njohur nga afër. Jam takuar kur kemi qenë bashkë pas koncertit dhe e kam ndjekë, jo shumë, por e kam ndjekë herë pas here në ato idetë e tij dhe është një person i mirë, që ka dëshirë, që ka ambicie. Nuk e di sa e ka kokën e fortë, sepse pa kokën e fortë është shumë e vështirë, por kam besim dhe shpresoj që do të bëjë ndryshime, do të bëjë ndryshime”, tha Rama.

  Rama tha se për projektet të mëdha duhet mbështetje përtej komunës, duke iu referuar Qeverisë.

  “Por është e vështirë, shumë e vështirë, sidomos që një kryqytet… edhe Tirana sot do ta kishte të pamundur të ndërtonte një teatër, apo të ndërtonte një stadium apo çfarëdoqoftë vetë si komunë apo si bashki. Duhet më shumë se kaq. Dhe unë besoj që Kosova është si ajo puna e borxheve. Kosova jua ka borxh futbolistëve një stadium dhe artistëve të jashtëzakonshëm që ka, një skenë”, tha Rama./Express

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.