Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  E mërkura vendimtare, PDK-ja se përjashton mundësinë për të hyrë në Qeveri

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Partia Demokratike e Kosovës (PDK) të mërkurën do të vendosë nëse do t’i bashkohet koalicionit qeverisës, raporton Front Online.

  Zhvillimet e fundit nga Specialja kanë bërë që në këtë parti ta shqyrtojnë mundësinë për futjen në koalicion në mënyrë që vendi të mos shkojë drejt zgjedhjeve.

  Nënkryetari i kësaj partie, Shaqir Totaj, në një prononcim për Front Online ka thënë se PDK-ja nuk e ka më atë qëndrim që të mos hyjë në Qeveri për shkak të aktakuzave dhe procesit që po zhvillohet në Hagë.

  “Këto janë dy opsione të cilat ne ende nuk kemi mundur të kemi një qëndrim të prerë, në takimin e fundit kemi diskutuar për këtë çështje, e kemi pasur një qëndrim më herët që nuk do të jemi në Qeveri, mirëpo tash veprimet e Gjykatës Speciale na kanë sjellë në një pozicion ku duhet me e rishiku atë qëndrim. Të mërkurën do të jemi në një takim të Kryesisë Qendrore të PDK-së, përveç tjerash kemi me bisedu edhe për këtë temë. Besoj që kemi me arritë me një përfundim të prerë dhe do të dimë saktësisht se çka do të bëjmë”, ka thënë Totaj për Front Online.

  Në një variant tjetër, nëse PDK-ja i bashkohet koalcionit qeverisës, Totaj thotë se do të ketë pjesë më integrale të marrëveshjes, por duke mos precizuar detaje.

  “Në çoftëse ndodh me u kyç në Qeveri do të ketë pjesë më integrale të marrëveshjes, mirëpo ai qëndrimi fiks se nuk do të hymë në Qeveri, tash është pak më ndryshe dhe atë për shkak të rrethanave”, tha ai për Front Online.

  I pyetur nëse ka pasë ndonjë takim me kreun e LDK-së dhe nëse janë marrë vesh për postin e Presidentit, ai tha se takim nuk ka pasur derisa për pozitën e Presidentit thotë se do të flasin në mbledhjen e së mërkurës në parti.

  “Nuk kam informacione që ka pasur takim. Ato janë gjana të cilat nuk mundem të jap përgjigje por duhet kryesia e partisë me u mbledh dhe me analizu se çfarë opsioni duhet të zgjidhet”, tha tutje ai për Front Online.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.