×
 • Lajme
 • Lajme

  Dronë dhe 20 ekipe në kërkim të helikopterit të presidentit iranian, zyrtari: U rrëzua në male

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Njëzet ekipe shpëtimi dhe dronë janë dërguar në zonën ku helikopteri në të cilin ndodheshin presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian u rrëzua të dielën, sipas agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA. Sipas një zyrtari iranian, helikopteri është rrëzuar në një terren malor.

  “Ne jemi ende me shpresë, por informacionet që vijnë nga vendi i përplasjes janë shumë shqetësuese”, tha zyrtari për Reuters.

  Presidenti iranian dhe ministri i Jashtëm, së bashku me disa zyrtarë të tjerë, ishin në bordin e helikopterit duke u kthyer nga një ceremoni për hapjen e një dige në kufirin e Iranit me Azerbajxhanin kur avioni “u rrëzua gjatë uljes në rajonin Varzaqan të dielën”, raportoi IRNA English.

  Sipas agjencisë, në zonën ku besohet të ketë rënë helikopteri janë dërguar 20 ekipe shpëtimi dhe dronë, por për shkak të mjegullës së dendur dhe terrenit malor, operacioni i kërkim-shpëtimit do të marrë pak kohë.

  IRNA raportoi gjithashtu, duke cituar banorët vendas, se helikopteri u rrëzua në zonën e Pyllit Dizmar midis fshatrave Ozi dhe Pir Davood. Banorët thanë se dëgjuan zhurma nga zona.

  Ministri i Brendshëm i Iranit, Ahmad Vahidi, tha se një nga helikopterët në një kolonë u detyrua të bënte një ulje të vështirë për shkak të kushteve të motit me mjegull.

  “Tani grupe të ndryshme shpëtimi po lëvizin drejt zonës, por duke pasur parasysh se ka mjegull dhe mot dhe kushte të papërshtatshme, mund të duhet pak kohë derisa të arrijnë aty ku është helikopteri”, tha Vahidi.

  Ai shtoi se kishte pasur disa kontakte me pasagjerët në helikopter, por nuk kishte detaje të tjera.

   

  Presidenti iranian raportohet të jetë në helikopterin e përfshirë në incident

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se moti në dy ditët e ardhshme do të jetë me diell, ku temperaturat...
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Të tjera
  Sport15 Qershor 2024
  Shqipëria ishte e para që kaloi në epërsi ndaj Italisë, me golin e shënuar nga Nedim Bajrami që në minutën e parë....
  Lajme15 Qershor 2024
  Petrit Selimi, analist dhe ish-zëvendësministër i Punëve të Jashtme i Kosovës, ka komentuar intervistën relativisht të gjatë të Milorad Dodikut, president i...
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Italisë ka përmbysur gjithçka ndaj Shqipërisë. Pasi barazuan me Bastonin në minutën e 11-të, Azzurri ka shënuar edhe golin për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.