×
 • Vip
 • Vip

  DiCaprio: Industria e modës po ndot ndjeshëm ambientin

  FrontOnline
  21 Shkurt 2024

  Industria e modës ka implikime në mjedis, që mund të çojë në rrjedhje kimike, mbeturina të dërguara në landfille ose të hedhura në Jugun Global dhe në shfrytëzimin e punëtorëve të veshjeve, tërheq vëmendjen ylli i Hollivudit dhe një nga figurat e njohura të mbrojtjes së ambientit, Leonardo DiCaprio.

  ”Nju Jorku është gati të marrë një rol udhëheqës në adresimin e kësaj industrie me Aktin e Modës, i cili do të rrisë përpjekjet për industrinë prej 2,5 trilionë dollarësh, në mënyrë që gjenerata e ardhshme të mos mbetet me kriza klimatike, mikroplastike, biodiversiteti dhe njerëzore”, shkruan DiCaprio.

  Mbështetësit e projektligjit, të cilët po i kërkojnë guvernatorit të nënshkruajë, përfshijnë jo vetëm organizatat e drejtësisë mjedisore dhe mjedisore dhe drejtuesit e punës brenda zinxhirit të furnizimit, por edhe markat, kompanitë e inovacionit dhe furnizuesit ndërkombëtarë dhe me bazë në Nju Jork, të cilët pranojnë se duhet të jenë rregulluar dhe e shohin këtë si një fitore të favorshme për ekonominë e shtetit, për klimën globale dhe për të drejtat e njeriut.

  Veshjet dhe këpucët janë përgjegjëse për një pjesë të madhe dhe të papranuar të emetimeve globale të gazeve serrë, midis 4-8,6%, ndërkohë që vetëm në SHBA ato përbëjnë 11%.

  Është një industri që pompon një fluks të pafund produktesh kryesisht me bazë plastike duke mos marrë asnjë përgjegjësi për mënyrën se si është bërë ose mbetjet që krijon.

  Sektori i modës nuk është vetëm një ndotës i madh, ai është gjithashtu një industri lider në përdorimin e punës së shfrytëzuar, të detyruar dhe të fëmijëve. /atsh

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Vip19 Prill 2024
    Vesa Vllasaliu, ish-konkurrentja e “Big Brother VIP Kosova”, ka nxitur dyshimet se po i jep fund beqarisë. Ndonëse nuk ka postuar...
  Vip19 Prill 2024
  Në shtëpinë e zhurmshe të “Big Brother Vip Albania”, tensionet nuk janë të reja, por duket se mbrëmja e djeshme ka sjellë...
  Vip19 Prill 2024
  Pak orë para spektaklit të sotëm, debatet në shtëpinë e “Big Brother Vip” nuk paskan të ndalur. Teksa banorët po bëhen gati...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.