Gjuha:
×
 • Front TV
 • Front TV

  Deputeti i LVV-së: Ta rrëzojmë Hotin bashkë me PDK-në, por “vijat e kuqe” s’janë hequr

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Lista serbe e cila është pjesë e Qeverisë “Hoti”, te mërkurën është deklaruar se është duke e shqyrtuar mundësinë e largimit nga koalicioni qeverisës për shkak se partnerët nuk po respektojnë marrëveshjen.

  Por anipse deklarohen pro rrëzimit të kësaj qeverie, votat e tyre nuk do të jenë pjesë e nënshkrimeve të mocionit të nisur nga Vetëvendosja për rrëzimin e Qeverisë “Hoti”.

  Nga Vetëvendosje po konsiderojnë se  nënshkrimet për ta thirrur seancën duhet të vijnë nga partitë shqiptare.

  Deputeti i kësaj partie, Agon Batusha për Front Online, tha se deklaratat e Listës Serbe janë “lojë për pazare politike”.

  “Pikë së pari ne e konsiderojmë këtë si një lojë politike të tyre, një pazar të ri politik, por nëse vjen puna që ata kanë vullnet për ta rrëzuar Qeverinë ne nuk do t’iu kërkojmë nënshkrimet për thirrjen e seancës. Konsiderojmë se 40 nënshkrimet për thirrjen e seancës duhet të vinë nga partitë shqiptare, pastaj për votim në seancën për rrëzimin e qeverisë ne nuk mund t’ia ndalim asnjë deputeti të votoj si ka dëshirë apo vullnet”, tha ai.

  Ai tha se për nënshkrimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë i është bërë një ofertë publike Partisë Demokratike të Kosovës, por deri me tani nuk janë përgjigjur përveç deklaratave televizive.

  “I është ofruar publikisht që të bëjnë nënshkrimet dhe deri sot ata nuk janë përgjigjur, pos që kanë dhënë deklarata dhe deklaratat kanë përfunduar në studio televizive, por jo në praktikë”, tha Batusha për Front Online.

   

  Deputeti i VV-së: PDK-ja po luan lojë politike duke bojkotuar Kuvendin

   

  PDK-ja përmes një konferencë për medie është deklaruar se për një javë nuk do të merr pjesë në seancat e Kuvendit të Kosovës, për shkak të zhvillimeve të fundit të Gjykatës Speciale.

  E mospjesëmarrja e PDK-së në seanca e ka vështirësuar punën pasi që seancat po dështojnë për mungesë të kuorumit.

  Bojkotin që PDK-ja ia bëri seancave të Kuvendit, nga Lëvizja vetëvendosje po e shohin si veprim të pa sinqertë dhe lojë politike në mes të LDK-së dhe PDK-së.

  “Unë mendoj që bojkotimi nga Partia Demokratike e Kosovës nuk ka të bëjë me Gjykatën Speciale për shkak se ata vetë e kanë votuar Gjykatën Speciale kur Lëvizja Vetëvendosje e ka kundërshtuar dhe kjo është e pasinqertë kundër qytetareve dhe atyre që po gjykohen, kjo është pjesë e lojës së PDK-së dhe LDK-së për Qeverinë dhe numrat që nuk i ka qeveria aktuale”, tha ai për Front Online.

   

  Deputeti i VV-së: Vendi duhet të shkoj në zgjedhje, Qeveria nuk po arrin t’i sigurojnë numrat

   

   

  Batusha tha se në rast se pozita nuk do të arrin që t’i siguroj numrat për seancat e ardhshme dhe votimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen, vendi duhet të shkojë në zgjedhje.

  “Në secilin shtet kur një qeveri përballet me situata të tilla që e cenojnë demokracinë dhe funksionimin normal të institucioneve ato shkojnë në zgjedhje, por ne po shohim se këta nuk po dorëzohen, por po tentojnë të bëjnë pazare vetëm për të mos shkuar në zgjedhje”, tha ai për Front Online.

   

  Vendi drejt zgjedhjeve? Vetëvendosje vija të kuqe për PDK-në

   

  Në rast se vendi shkon në zgjedhje, Lëvizja Vetëvendosje për formimin e Qeverisë vazhdon të ketë vija të kuqe për PDK-në edhe pse në këtë parti po konsiderojnë se do t’i kenë numrat e mjaftueshëm ta formojnë qeverinë të vetëm.

  “Vija të kuqe me vendimin e këshillit të LVV vazhdojnë të jenë për PDK, ndërsa për subjektet tjera se si do të veprojmë mbetet pas rezultatit të zgjedhjeve për shkak se ne besojmë që do t’i marrim numrat e mjaftueshëm që Qeverinë ta bëjmë vet dhe me partitë minoritare joserbe”, tha Batusha për Front Online.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Ekonomi31 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj,  ka thënë se gjatë vitit të kaluar është shënuar rritje e qarkullimit...
  Front TV30 Mars 2023
  Qytetarë të shumtë po i japin përkrahje marshit të organizuar nga platforma “Liria ka Emër”, në shenjë solidarizimi me ish-krerët e UÇK-së,...
  Front TV28 Mars 2023
  Deputeti i PDK-së, Ferat Shala, e ka zënë në pozitë "mat" kryesuesin e Bordit të BQK-së, Bashkim Nurboja, se kush do të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.