×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Deputetët skocezë duan që droga të legalizohet

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Deputetët skocezë në kuvendin britanik kanë bërë thirrje që të legalizohet përdorimi personal i drogës në mënyrë që të luftohet epidemia e vdekjeve nga përdorimi i narkotikëve.

  Komisioni Parlamentar për Çështjet e Skocisë në kuvendin e Britanisë së Madhe ka kërkuar reforma radikale në qasjen e Mbretërisë së Bashkuar ndaj përdorimit të drogës, duke kërkuar ligje të reja për ofrimin e mënyrave dhe vendeve të sigurta për përdorimin e substancave narkotike.

  Sipas këtij komisioni, nëse qeveria qendrore në Londër nuk ka vullnet t’i marrë këto masa, ajo duhet t’ia kalojë pushtetin Skocisë që të vendosë për këtë problem të vetin.

  Megjithatë, në raportin e këtij komisioni kritikohet edhe qeveria skoceze, e cila akuzohet për përkeqësimin e gjendjes përmes zvogëlimit të fondeve për disa shërbime dhe u kërkua që ajo të bëjë më shumë në rast se i ofrohen kompetenca shtesë.

  Deputetët e komisionit parlamentar thanë se qasja e tanishme për trajtimin e përdorimit të drogës si krim është kundër-produktive dhe se dekriminalizimi i përdorimit të vogël të drogës do të ishte ndihmë për përdoruesit që ta marrin trajtimin e duhur, shkruan “Independent”./Front Online/

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.