Lajme

Departamenti amerikan i Shtetit: Suksesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është prioritet absolut i SHBA-së

Departamenti amerikan i Shtetit: Suksesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është prioritet absolut i SHBA-së
09:48 | 18 Gusht 2022

Përpara vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës të udhëhequr nga BE-ja, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, thotë se suksesi i negociatave të Brukselit është “prioritet absolut” për SHBA-në, raporton sot The Pavlovic, shkruan kosovo-online.

“Ne jemi të kënaqur që liderët e Serbisë dhe Kosovës do të takohen në Bruksel si pjesë e një dialogu të ndërmjetësuar nga BE. E mbështesim plotësisht këtë dialog. Është e rëndësishme që ne besojmë se të dyja palët e përdorin këtë mundësi për të çuar përpara bisedimet e tyre për normalizimin e marrëdhënieve. Ky është prioriteti ynë. Ne dëshirojmë të shohim progres dhe zbatimin e marrëveshjes”, tha mbrëmë Price.

Dialogu dhe kompromisi, thotë ai, nuk janë shenja dobësie, por janë thelbësore për arritjen e një marrëveshjeje lokale për normalizimin e marrëdhënieve, e cila, thotë ai, është ende thelbësore si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë kur bëhet fjalë për aspiratat e tyre drejt BE-së.

“Shpresojmë që liderët në Serbi dhe Kosovë ta kuptojnë rëndësinë e ecjes përpara, jo prapa, përmes dialogut të udhëhequr nga BE-ja”, tha ai, duke shtuar se një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit (Gabriel Escobar) udhëtoi në SHBA për t’i mbështesin bisedimet.

Edhe pse SHBA, siç thotë ai, nuk po marrin pjesë në dialog, suksesi i këtyre bisedimeve është “prioritet absolut”.

Price shprehet se deklarata e sotme e presidentit Aleksandar Vuçiq se ai nuk mbështet bazat ushtarake të askujt në Serbi apo askund në Ballkanin Perëndimor, është një hap në drejtim të ruajtjes së “sovranitetit të Serbisë dhe integritetit të saj territorial”.

“Këto janë vendime sovrane të Qeverisë së Serbisë, por janë marrë parasysh edhe vërejtjet e presidentit (Vuçiq), është vendim i tij sovran, por ne kemi thënë në të gjithë botën, përfshirë edhe rajon, se nuk mund të ketë marrëdhënie normale biznesi me Rusinë dhe se vendet duhet të vazhdojnë të flasin qartë dhe të veprojnë në mbështetje të partnerëve tanë në Ukrainë”, tha ai./FrontOnline/

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera