Lajme

Dalin pamjet nga vizita e Gucatit në Prishtinë

Dalin pamjet nga vizita e Gucatit në Prishtinë
19:36 | 03 Korrik 2022

Hysni Gucati, ish-kryetar i Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), në ora 18:00 është nisur për t’u kthyer për në Hagë, ku po mbahet i burgosur.

Atij, të dielën i është mundësuar të kthehet në Kosovë, pasi nëna e tij është e sëmurë dhe gjendet në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Në një video nga T7, shihet teksa Gucati doli nga spitali ku është takuar me nënën e tij.

Pos me nënën, Gucati për një orë raportohet të ketë qëndruar edhe me pjesën tjetër të familjes, në zyrat e EULEX-it, Prishtinë.

Më pas ai është dashur të kthehet në Hagë.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë dënuar me 4 vjet e gjysmë burgim nga Gjykata Speciale.

Kështu do t’iu llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim, rreth dy vjet, e si rrjedhojë do të qëndrojnë në burg edhe 2 vjet e gjysmë.

 

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera