×
 • Lajme
 • Lajme

  Daçiq: Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës dhe as nuk do të lejojmë anëtarësimin e saj në OKB

  FrontOnline
  02 Dhjetor 2023

  Ministri i Punëve të Jashtme dhe kreu i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se politika e socialistëve bazohet në mbrojtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit përmes dialogut, se nuk ka hyrje të Kosovës në OKB dhe njohje, raporton Blic, transmeton FrontOnline.

  Daçiq, duke folur për prioritetet dhe programin e socialistëve, tha se ato mund të përkufizohen si socializëm dhe patriotizëm, ndërsa, siç thotë ai, nuk ka për qëllim vlerat e sistemit njëpartiak dhe komunizmit.

  “Politika jonë bazohet në idealet që njerëzit mund të jetojnë nga puna e tyre, se ekziston një sistem i mundësive të barabarta për të gjithë njerëzit, se ekziston një politikë sociale efektive dhe e qëndrueshme dhe se e gjithë kjo duhet të shoqërohet me zhvillim ekonomik. Unë nuk jam utopist, ndaj le të flasim tani për faktin se gjithçka duhet të jetë falas, arsimi, shëndetësia dhe se ne nuk kemi baza ekonomike për një gjë të tillë. Këto janë dy entitete të lidhura”, tha Daçiq.

  Segmenti i dytë i politikës janë interesat shtetërore dhe kombëtare, që do të thotë, thotë Daçiq, do të udhëheqim një politikë të fortë dhe të mençur si më parë.

  “Ajo politikë bazohet në respektimin e së drejtës ndërkombëtare, do të thotë ne duam të mbrojmë integritetin tonë territorial dhe sovranitetin, përmes dialogut, se nuk ka njohje të Kosovës, se nuk ka hyrje të Kosovës në OKB, se do të vazhdojmë këtë politikë./FrontOnline/

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.