×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Covid është lidhur me lodhjen dhe problemet e gjumit

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Njerëzit që janë pozitivë për koronavirus kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve mendore, lodhjes kronike dhe problemeve të gjumit, tregoi një studim i ri me 226,521 njerëz nga Mbretëria e Bashkuar në periudhën midis shkurtit dhe dhjetorit 2020.

  Studimi u botua në revistën JAMA Network Open dhe rezultatet treguan se një person me Covid kishte shumë më shumë gjasa të raportonte lodhje dhe probleme me gjumin sesa ata që nuk morën një test pozitiv të koronavirusit.

  Për më tepër, ka pasur një rritje në raportimin e sëmundjeve mendore prej 83 për qind pasi një person ka marrë një rezultat pozitiv të testit.

  “Ndërsa lodhja është një pasojë e dukshme e Covid-19, rreziku i zhvillimit të problemeve të gjumit është gjithashtu shumë i lartë”, tha studiuesi Dr. Matthias Pierce, duke deklaruar se është ende e vështirë të përcaktohet nëse një Covid shkakton vërtet sëmundje mendore./FrontOnline/

   

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lifestyle12 Korrik 2024
  Popullsia e botës pritet të rritet me më shumë se 2 miliardë njerëz në dekadat e ardhshme dhe të arrijë kulmin në...
  Lifestyle12 Korrik 2024
  Lëngu i kastravecit është një nga lëngjet më natyrale dhe të shëndetshme. Ai ben të mundur rritjen e flokëve dhe pengon prishjen...
  Lifestyle11 Korrik 2024
  Disa rreziqe shëndetësore vijnë me motin e ngrohtë, disa prej të cilave mund të jenë të dukshme, si djegia nga dielli dhe...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.