Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Çollaku: Pritet numër jashtëzakonisht i madh pjesëmarrësish në protestën në Hagë

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për Drejtësi”, që pritet të mbahet më 02 prill në Hagë, një ditë përpara fillimit të gjykimit ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

  Çollaku për T7 ka thënë se interesim i madh i bashkatdhetarëve për pjesëmarrje në marsh është parë nga shtetet si Gjermania, Austria, Zvicra dhe Suedia.

  “Në Gjermani, Austri, Zvicër, Suedi është paraqitur një numër i jashtëzakonshëm. Numri në vazhdimësi në rritje të madhe dhe kemi frikën se ndoshta për disa persona nuk do të kemi vend dhe të gjithë atyre iu apelojmë që të përdorin edhe mjetet e veta, makinat e veta, që të arrijnë deri në Hagë”, ka deklaruar ai.

  Ai ka treguar edhe për mesazhin që do të përçohet me anë të këtij marshi, derisa ka kritikuar Gjykatën Speciale për, siç tha ai, gjykim të një-anshëm.

  “Pikë së pari, duam t’i tregojmë botës se ne nuk jemi ai populli që i kemi shkaktuar gjithë këto krime në ish-Jugosllavi. Ne me këtë gjykatë nuk jemi akoma, as nuk do të jemi asnjëherë të pajtimit sepse është një gjykatë një-anësore, vetëm për popullin shqiptar dhe fare nuk merren me realitetin, me krimet e vërteta që kanë ndodhur në Kosovë. Ne si disaporë nuk jemi dakord që të njollosë UÇK-në, sepse këtu nuk bëhet fjalë për individë por për UÇK-në”, ka deklaruar më tej i pari i Unionit të Shqiptarëve në Kroaci.

  Më 02 prill pritet të ketë marsh për drejtësi ndaj ish-krerëve të UÇK-së, të cilët po mbahen tash e dy vjet e gjysmë në paraburgim atje.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut që është duke kryesuar edhe me presidencën e OSBE-së, Bujar Osmani ka bërë të ditur...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan, Lutfi Haziri, ka mbajtur sot konferencë për medie në selinë e partisë në këtë...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.