×
 • Lajme
 • Lajme

  Çollaku: Pati entuziazëm të paparë që katërshja e UÇK-së të privohet nga liria si akterë kryesorë politikë

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Bekim Çollaku nga ekipi i mbrojtjes juridike të ish-presidentit Hashim Thaçi, po vlerëson se mënyra si paneli gjykues ka toleruar Prokurorinë e Specializuar të manovrojë, është shqetësuese dhe alarmuese.

  Sipas tij, këtë e dëshmon, entuziazmi i paparë që katërshja e UÇK-së të privohen nga liria, për faktin se ishin akterë politikë kryesorë të shtetit, transmeton klankosova.tv.

  ”Si pjesë e Ekipit të Mbrojtjes por edhe qytetarët, në asnjë rrethanë nuk guxojmë me humb besimin tek pavarësia dhe integriteti i panelit gjykues, mirëpo mënyra qysh ky panel gjykues e ka toleruar prokurorinë të manovrojë deri më tani, është shumë shqetësuese, është shumë alarmuese”.

  ”Mënyra qysh gjykatësit janë të përfshirë gjatë periudhës së marrjes në pyetje të dëshmitarëve të prokurorisë, dhe ata pyetjet që po i bëjnë po u bëjnë vetëm për të plotësuar boshllëqet që po lë prokuroria por jo ndonjë boshllëk që po lë mbrojtja”.

  ”Ka pasur një entuziazëm ta paparë, që këta të paraburgosen të privohen nga liria, e dimë krejt spektaklin se si është proceduar aktakuza se si është bërë publike akoma pa pasur një konfirmim nga gjykatësi i procedurës paraprake, se si janë transferuar në Hagë, dhe u deshën pastaj të presin dy vite të fillojë gjykimi i këtij procesi”.

  ”Pra, ka pasur një entuziazëm të paparë,  që këta të privohen nga liria, dhe të privohen nga skena politike, sepse këta të gjithë në një formë apo tjetrën, kanë qenë akterë politikë kryesorë”.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.