[wp-story]

Jetë

Çaji i sherebelës, pse duhet ta konsumoni çdo ditë

Çaji i sherebelës, pse duhet ta konsumoni çdo ditë
09:08 | 27 Tetor 2020

Ndër shekuj sherebela është përdorur për të kuruar probleme të rrugëve të frymëmarrjes, duke e kombinuar me mjaltë dhe uthull molle si ilaç kundër kollës, ftohjeve, dhimbjes së grykëve dhe bronkitit.

Ky lloj çaji përmban antioksidues, të cilët shërbejnë si pastrues për të hequr radikalet e lira të metabolizmit dhe toksinat e tjera nga trupi. Ato përmirësojnë edhe shëndetin e mëlçisë dhe i mbrojnë lipidet nga dëmtimet e shkaktuara nga helmet.

Në bazë të studimeve, sherebela ndihmon edhe në reduktimin e ankthit dhe në përmirësimin e humorit, koncentrimit dhe qetësisë.
Përdorimi i sherebelës tre herë në ditë për dy muaj me radhe ulë nivelin e kolesterinës se keqe në gjak dhe yndyrave të tjera të dëmshme.

Kjo bimë ka aftësi anti-inflamatore, antioksiduese dhe anti-mikrobiale. Përpos këtyre, çaji natyral i sherebeles përdoret edhe në rastet e tjera siç janë:

Humbja e oreksit

Dhimbje stomaku

Dhimbjet gjatë ciklit menstrual

Problemet me tretje

Diarreja

Gazrat

Djersitja e tepërt

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera