×
 • Lajme
 • Lajme

  Bunjaku LDK: Veç le të jep dorëheqje kryeministri, ne jemi në rregull

  FrontOnline
  24 Maj 2024

  Valentina Bunjaku nga LDK thotë për Front Online se dështimi i seancës së sotme për qeverisjen “Kurti” dhe më pas votimin e një rezolute ku kërkohej shkarkimi i Kurtit ose dorëheqja e tij, është thjesht shtyerje që do të vendoset në rend dite javën që vjen.

  Bunjaku thotë se Kurti duhet të dorëhiqet. “Veç le të jep dorëheqje kryeministri, ne jemi në rregull”, tha ajo.

  “Prej fillimit të kësaj legjislature, seanca asnjëherë nuk ka filluar në kohën e thirrur, gjithmonë janë pritur deputetët. Por mazhorancës i konvenoi kjo dhe e bëri, por s’ka problem sepse vjen java tjetër dhe prap është kjo pikë në rend dite kështu që mirëupafshim. Kjo seancë shtyhet për ndonjë ditë tjetër dhe nuk ka asnjë problem sepse nuk është hera e parë që seanca nisë me vonesë, ka pasur rast kur me një orë e gjysmë kanë filluar seancat dhe ka pasur tema shumë më të rëndësishme 
  që i ka sjellur edhe qeveria e Republikës së Kosovës”, tha Bunjaku.

  Bunjaku thotë poashtu se nuk frikësohen prej debatit dhe se janë të gatshëm si LDK për zgjedhje.

  “Vonesa e deputetëve është vetëm një lojë e qeverisë dhe janë pretekst për ta shtyer seancën, kështuqë përtej asaj ne nuk frikësohemi prej debatit dhe as nuk do të frikësohemi,  jemi të konsoliduar jemi të gatshëm për zgjedhje”, tha tutje ajo.

  AAK-ja shpreson në rrëzimin e Kurtit javën tjetër, në VV thonë se kryeministri nuk shkarkohet nga një parti me 8 deputetë

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme14 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të vazhdojnë “emergjencën kombëtare” për Ballkanin Perëndimor. Vendimi është nënshkruar nga presidenti Joe Biden, ndërsa arsyetimi i...
  Lajme14 Qershor 2024
  Me rastin e organizimit të Kampionatit Ballkanik të Shahut dhe Turneut Ndërkombëtar të Shahut “Prishtina Open”, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin...
  Lajme14 Qershor 2024
  Biznesmeni i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, ka vizituar liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) që po mbahen në Hagë, Në një...
  Të tjera
  Sport14 Qershor 2024
  Ndeshja hapëse e Euro 2024, zhvillohet me Gjermanisë nikoqire dhe Skocisë, në kuadër të Grupit A. Gjermania është kualifikuar direkt si vendi...
  Lajme14 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka thënë se të premten ka konfiskuar sasi të konsiderueshme të armatimit në pjesën veriore të vendit. Nga armatimi...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në promovimin e librit “Lufta e Kosovës 1997-1999: Një bibliografi e përzgjedhur”, të autorëve...
  Lajme14 Qershor 2024
  Ish-gjykatësi në Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerësoi se lidhur me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga ana e Serbisë, janë fillimisht disa procese...
  Lajme14 Qershor 2024
  Gjykata e Qarkut të Badenit në Zvicër ka vendosur që të dënojë me 17 vjet burg vrasësin e Shqiponja Isufit. I dyshuari...
  Lajme14 Qershor 2024
  Në Lucern të Zvicrës, këtë fundjavë do të mbahet Samiti i Paqës për Ukrainën. Në mesin e shumë shteteve pjesëmarrëse në këtë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.