×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania dhe BE-ja pranë arritjes së marrëveshjes tregtare

  FrontOnline
  24 Dhjetor 2020

  Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe i janë afruar arritjes së marrëveshjes për tregtinë pas Brexit-it, duke ofruar shpresë se kaosi i mundshëm ekonomik në prag të Vitit të Ri do të shmanget.

  Pas zgjidhjes së mosmarrëveshjes për disa çështje rreth konkurrencës së drejtë, pjesëmarrësit në bisedime u përplasën për të drejtat e BE-së për peshkim në ujërat britanike, shkruan Associated Press, transmeton Gazeta Express.

  Burime nga të dyja palët thanë se bisedimet e gjata dhe të vështira janë në fazën përfundimtare. Bisedimet vazhduan edhe gjatë natës së kaluar dhe pjesëmarrësve iu dërguan pica përderisa po e vazhdonin punën për arritjen e marrëveshjes që pritet të shtypet në rreth 2.000 faqe.

  Kryeministri britanik, Boris Johnson, mbajti një konferencë për kabinetin e tij për t’i njoftuar anëtarët e lartë të qeverisë për pikat e marrëveshjes para njoftimit zyrtar që pritet të jepet më vonë të enjten.

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, pritet që së bashku me kryeministrin britanik ta japë lajmin për arritjen e marrëveshjes para se pakti të dërgohen në 27 kryeqytetet e BE-së dhe në kuvendin britanik e në Parlamentin Evropian për miratim.

  Pavarësisht zhvillimeve, shkëmbimi tregtar mes Britanisë dhe BE-së do të zhvillohet me kontrolle doganore nga 1 janari, kur Britania do të largohet nga tregu i përbashkët i BE-së.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Policia ka dhënë detaje në lidhje me zjarrin në spitalin e Shkodrës. Në njoftimin e policisë thuhet se dyshohet që deri tek...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.