×
 • Lajme
 • Lajme

  Bien çmimet e derivateve të naftës/ Kryetari i Naftëtarëve: Qytetarët të zgjedhin ku është më lirë dhe më mirë

  Aulona Konjuhi
  04 Dhjetor 2023

  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje.

  I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë.

  Gjatë kësaj periudhe, çmimet e derivateve sillen rreth 1.26 cent për benzinë dhe 1.34 cent për disel.

  Kështu ka bërë të ditur për Front Online kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani.

  “Vlera aktuale e çmimit të naftës plus-minus, një litër benzinë sot kushton 1.26 cent e disel kushton 1.34 cent. Këto çmime shihen plus-minus se mund të ketë zbritje më të lartë ose më të ulëta sepse Kosova është treg i hapur i lirë”, tregoi ai.

  Berjani thotë se ulja e derivateve në bursën ndërkombëtare po ndikon edhe në Kosovë.

  “Uljet e naftës në tregjet ndërkombëtare botërore është normale që ato çmime ndikojnë në Berza, këto çmime janë duke reflektuar edhe tek ne në Kosovë”, theksoi Berjani.

  Sipas kreut të Naftëtarëve vlera ideale për gjendjen ekonomike në vend do ishte 1 euro.

  “Mbi 700 pika karburanti janë në Kosovë, qytetari mund të zgjedh ku është më mirë dhe lirë. Çmimi real për gjendjen ekonomike në vend kishte me qenë 1 euro, por këtë nuk e vendos as Qeveria, Shoqata e Naftëtarëve por Berza”, ka deklaruar Berjani.

  Çmimet e naftës u ulën të hënën pas vendimit për uljen e prodhimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj, të njohur si OPEC+, dhe pas frikës së kërkesës nga konsumatorët më të mëdhenj të naftës në botë, SHBA dhe Kina.

  Gjatë takimit të 36-të ministror të OPEC dhe jo-OPEC të mbajtur të enjten, prodhuesit e OPEC + miratuan vendimet e tyre të mëparshme për uljen e prodhimit, të cilat ishin rënë dakord të zgjateshin deri në fund të vitit të ardhshëm./Front Online/

   

   

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, është shprehur i tronditur nga vdekja e 26 vjeçarit nga Deçani, i cili u godit për vdekje...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Pasditen e së hënës, një vet-aksident ka ndodhur në Suharekë. Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi tha për Front...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi, ka thënë në emisionin Info Magazine se Rregullorja për dinarin është në përputhje me ligjin dhe...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.