Auto

Bentley Continental GT Mulliner

Bentley Continental GT Mulliner
15:55 | 22 Qershor 2022

Bentley ka përgatitur një Continental GT Mulliner të ri, i cili do të bëjë debutimin e tij publik brenda pak ditësh në Festivalin e Shpejtësisë Goodwood.

I përshkruar si “anëtari më i shpejtë, më dinamik dhe më luksoz i gamës Continental”, Continental GT Mulliner fuqizohet nga një version i përmirësuar i motorit 6.0-litërsh me dy turbo W12, i cili përmban 17 kW / 24 kf më shumë.

Kjo përfshin 485 kW / 650 kf dhe 900 Nm çift rrotullues, të mjaftueshëm për të përshpejtuar  nga 0 në 100 km/h në 3,6 sekonda dhe një maksimum prej 335 km/h.

Përveç një motori më të fuqishëm, Continental GT Mulliner i ri spikat me grilën e përparme me matricë ‘Double Diamond’, me stil të veçantë të plotësuar nga ndenjat e përputhshme në parafango të përparme në të njëjtin dizajn argjendi dhe të zi, me logon Mulliner.

Ato janë të disponueshme në ngjyrë kromi të lehtë ose të zezë me shkëlqim, ndërsa mbulesat e pasqyrave anësore (të cilat paraqesin logon “Mulliner” në asfalt kur hapet dera) mund të jenë saten argjendi ose të zeza.

Për sa i përket interierit, klientët mund të zgjedhin nga një gamë e gjerë nuancash dhe materialesh, duke përfshirë të gjitha llojet e fasetave dhe shtresave. Logotat e Mulliner janë të qëndisura në sedilje dhe ora Breitling ndodhet në mes të konzollës qendrore.

Gjithashtu, Continental GT Mulliner ka elektronikë me lëvizje me të gjitha rrotat, një diferencial elektronik me rrëshqitje të kufizuar dhe pezullim të rregullueshëm, si dhe frena karbon-qeramike të disponueshme. Çmimi ende nuk është bërë i ditur zyrtarisht, por pritet të jetë më shumë se 200 mijë funte./FrontOnline/

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera