×
 • Lajme
 • Lajme

  Beka: Dy zjarrfikës e kanë lëshuar vendin e punës

  FrontOnline
  25 Shkurt 2024

  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit.

  Kjo, për shkak të kushteve jo të mira.

  Nga janari e deri më tani dy zjarrfikës e kanë lëshuar vendin e punës. Njëri në Gjilan e tjetri në Lipjan.

  Kështu ka bërë të ditur për Front Online, kryetari i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës, Muharrem Beka.

  “Ka raste që po e lëshojnë vendin e punës. Nga janari e deri më tani dy zjarrfikës kanë lëshuar vendin e punës. Njëri në Gjilan e tjetri në Lipjan”, ka treguar ai.

  Beka, ka treguar edhe arsye se përse zjarrfikësit e kanë lën vendin e tyre të punës.

  “Janë të zhgënjyer me qasjen institucionale dhe me këtë që iu ofrojnë institucionet, sa i përket pagesave dhe kushteve të punës. Kështu që janë duke pa që për këtë pagë që marrin mos të rrezikojnë shëndetin”, është shprehur Beka.

  Ditë më parë Beka kishte deklaruar për Front Online se zjarrfikësit kanë pagën më të ulët krahasuar me policinë, doganierët e zyrtarët korrektues./Front Online

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Lajme19 Prill 2024
  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.