×
 • Lajme
 • Lajme

  Bajqinovci optimist se Kosova do të kalojë në Këshill të Ministrave, kritikon BE-në për mosndëshkim të Serbisë

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, është shprehur optimist se Kosova do të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe se dërgimi i draft-statutit të Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese – para votimit në Këshill të Ministrave – nuk do të jetë kusht për anëtarësim në Këshill të Evropës (KiE). Ndërkaq, deputeti i VV-së ka kritikuar Bashkimin Evropian (BE) për mosndëshkim të duhur të Serbisë.

  Sipas tij,  drita e gjelbër nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës që i është dhënë Kosovës për anëtarësimin në këtë KiE është tregues që Kosova do të kalojë në Këshill të Ministrave.

  “Zakonisht raportuesi, ai që rekomandon, në këtë rasti Parlamenti Evropian që mori vendim. Zakonisht kjo nuk ka qenë asnjëherë standard që të mos të votohet nga Këshilli i Ministrave. Dhe nëse ndodh kjo do të ishte lajmi keq. Unë besoj që do të ishte keq. Por unë besoj shumë që kjo do të votohet, sepse deri më sot nuk ka ndihur të kemi raportim pozitiv, të votohet me 81 për qind të deputetëve të PE-së dhe të kthehet kundër këshilli i ministrave. Unë mendoj që edhe për liberalizim të vizave kemi pasur shtete të fuqishme që kanë thënë që në rast nuk bëhet ne do ta pengojmë procesin por nuk ka ndodhur dhe ka shkuar shumë mirë.

  Unë besoj që BE-ja t’i jetë besnik këtij raporti dhe të votojë fazën e fundit pas miratimi të Asamblenë Parlamentare. Nuk do të besoj se do të shkojë në Kushtetuese, por, do të votojmë dhe pastaj në marrëveshjen ndërkombëtare që duhet të bëhet e Serbia po i ik do të rregullohet kjo çështje…”, ka thënë deputeti i VV-së, në “FIVE” të Dukagjinit.

  E ndonëse deputeti i VV-së foli për anëtarësimin e Kosovës në një organizatë ndërkombëtare, ai nuk la pa kritikuar BE-në.

  Bajqinovci ka thënë se BE-ja nuk është duke ndëshkuar Serbinë  aq sa duhet edhe pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë.

  “Është shumë shqetësuese. Mbi 400 ekstremistë janë duke bërë ushtrime luftarake. Jo ushtrime, stërvitje për çështje të caktuara të sigurisë apo diçka tjetër. Por, për tu gjuajtur në Kosovë. Dhe informatat i kemi edhe nga partnerët ndërkombëtarë që janë duke bërë stërvitje ushtarake, në kufi. Në pjesë mëtanë Kopaonik dhe pjesë të tjera. Ku dihet me emër e mbiemër kush është duke stërvitur.

  Dhe kjo është tregues që faji është të bashkësia ndërkombëtare në ketë rasti të BE-ja, sepse përmes një Rezolute nuk ka bërë asgjë për ta dënuar Serbinë që të ketë pasoja pas rastit të Banjkës. Dhe prapë se prapë këta njerëz janë rigrupuar në pjesë të ndryshe, ku janë duke u trajnuar nga Armata serbe”, ka thënë Bajqinovci.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.