×
 • Tenderët
 • Tenderët

  “Autopjesë Buqa”: Policia na shkaktoi dëme me anulimin e tenderit

  FrontOnline
  21 Janar 2020

  Afrim Besimi nga kompania “Autopjesë Buqa” po pretendon se Policia e Kosovës i shkaktuar dëme me rastin e anulimit të tenderit “Furnizim me pjesë rezervë për automjetet Audi, Shkoda, BMË, Citroen, Ford Everest, Jeep Cheroke, Sead, Mercedes të PK-së”, raporton “Front Online”.

  Eksperti Shqyrtues i OSHP-së Hysni Muhadri në raportin e tij i ka dhënë të drejtë policisë së Kosovës rreth vendimit të tyre për anulim të këtij procesi të Prokurimit, deri sa Paneli Shqyrtues (PSH) për këtë proces prokurimi ende nuk ka marrë vendim, deri sa seanca është mbajtur gjatë javës që lamë pas.

   Afrim Besimi nga kompania “Autopjesë Buqa” në seancën e Organit Shqyrtues të Prokurimit ka thënë se kompania e tij pas pranimit të vendimit e Autoritetit Kontraktues (AK) të datës 04.12.2019 të këtij Aktiviteti të Prokurimit, duke dhëne arsye se ne mes të paramasës ndodhet i njëjti artikull dhe në këtë rast dhe në këtë rast arsyen të cilën e ka përdor Autoriteti Kontraktues ka shkaktuar dëme tek ne si ofertues, sepse arsyeja e anulimit të këtij aktiviteti të mbështetur ne nenin 44.5 nuk është e qëndrueshme për pozicionin rendor 394, 395, pasi që njeri prej pozicioneve të cilat i konsideron se janë të njëjta mund të mos porositen, që do të thotë që në momentin e arritjes së vlerës së parashikuar të kontratës Autoriteti Kontraktues mund te ndërpres kontratën e jo te anuloj” ka thënë ai, raporton “Front Online”.

   Në anën tjetër Bekim Baftija nga Policia e Kosovës në seancën e OSHP-së ka thënë se si Autoritet Kontraktues gjatë vlerësimit të këtij Aktiviteti të Prokurimit  kanë vërejtur se dy artikuj të njëjtë të përsëritur dhe për ketë arsyeje sipas tij është bërë anulimi i procesit. “Ne qëndrojmë prapa vendimit tonë dhe pajtohemi me mendimin e Eksperti Shqyrtues” , raporton “Front Online”.

   Gjatë prezantimit në seancë Eksperti Shqyrtues Hysni Muhadri tha se Autoriteti Kontraktues e ka anuluar këtë Aktivitet të Prokurimit  me arsyetimin se tek pozicioni 394 dhe 395 janë te njëjta specifikime teknike. “Pas konsultave me Ekspertit Teknik i nijeti konstaton se te dy pozicionet janë te njëjta andaj duke parë që është bërë gabim gjatë përpilimit të Dosjes së Tenderit (DT), apo specifikimit janë përsëritur pozicionet, ai tha se ka rekomanduar që ta lejnë fuqi vendimin e Autoritetit Kontraktues për anulimin e këtij AP, raporton “Front Online”.

  Vendimi i Panelit Shqyrtues për këtë aktivitet Prokurimit do të merret në ditët në vijim, deri sa portali “Front Online” do të iu mbaj të informuar në vazhdimësi për rrjedhën e këtij procesi të prokurim/ Front Online /

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Tenderët24 Janar 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme (MB) që drejtohet nga Xhelal Sveçla, ka shpallur një tender prej 120 mijë euro për shërbime hoteliere,...
  Tenderët11 Janar 2024
  Telekomi i Kosovës ka shpërblyer me tender 15 milionësh kompaninë nga Kroacia “Ericsson Nikola Tesla d.d”, raporton Front Online. Në njoftimin e...
  Hulumtime10 Janar 2024
  Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka shpallur tenderin prej më shumë se 22 milionë euro për përfundimin e punimeve në ndërtimin e objektit...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka shpallur konkurs për kadetë korrektues, ku kërkohen 113 kadetë. Aplikimi për pozitën e Zyrtar...
  Sport27 Shkurt 2024
  Trajnerit të Interit, Simone Inzaghi ia kanë vënë syrin tri skuadrat angleze, Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli. 47-vjeçari ka kontratë me Nerazzurrët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.