×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Astronomët shohin një ‘objekt misterioz’ në hapësirë

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Objekti masiv nuk mund të shpjegohet pa ndryshuar të kuptuarit tonë për atë që dimë për astrofizikën, thonë studiuesit.

  Shkencëtarët kanë parë një “objekt misterioz” në hapësirë ​​që mund të zgjidhë një enigmë në lidhje me vrimat e zeza. Objekti ulet pikërisht në “boshllëkun masiv” një klasë e objektit që studiuesit kanë zbuluar se mungon ndërsa kërkojnë nëpër univers.

  Studiuesit nuk kanë qenë në gjendje të dinë nëse yjet që vdesin lënë ndonjë gjë që qëndron në atë boshllëk misterioz, dhe pse është kaq e vështirë të gjesh ndonjë objekt që rri në të.

  Kur yjet më masive vdesin, ato shemben nën gravitetin e tyre dhe shndërrohen në vrimat e zeza. Ato më pak masive shpërthejnë në supernova dhe lënë pas mbetjet e tyre në formën e yjeve neutron.

  Problemi i hendekut në masë u ngrit sepse ylli më i rëndë i neutroneve është 2.5 herë më i madh se dielli, dhe vrima e zezë më e lehtë e njohur është rreth pesë herë sa dielli ynë, shkruan Independent. Studiuesit ishin në mëdyshje nga fakti se nuk dukej asgjë në atë boshllëk të çuditshëm.

  Tani ata kanë zbuluar një objekt që duket se është ose ylli më i rëndë neutron i gjetur ndonjëherë, ose vrima e zezë më e lehtë.

  Objekti është 2.6 masa diellore, duke e vendosur atë në mes të këtij hendeku, dhe u zbulua në gusht të vitit të kaluar, por raportuar në një punim të ri të botuar sot.

  Ajo u zbulua kur u bashkua me një vrimë të zezë prej 23 masash diellore, një ngjarje që dërgoi valë gravitacionale që përshkonin hapësirën në mënyrë që ato të mund të merreshin nga vëzhgimet në Tokë.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Gjilanit nga radhët e Vetëvendosjes, Alban Hyseni, bashkë me deputetin e kësaj partie, Luan Aliu, kanë shkuar për vizitë te...
  Sport18 Maj 2024
  Trajneri i Barcelonës Xavi Hernandez ka hedhur poshtë spekulimet se mund të shkarkohet, duke deklaruar se nuk ka biseduar me presidentin Joan...
  Lajme18 Maj 2024
  Pas dështimit të Kosovës të anëtarësohet në Këshill të Evropës, deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku, ka shfrytëzuar rastin që ta kritikojë Qeverinë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.