Lifestyle

Arsye të vërtetuara shkencërisht pse duhet të hamë më shumë bukë

Arsye të vërtetuara shkencërisht pse duhet të hamë më shumë bukë
10:30 | 17 Qershor 2021

Karbohidratet nuk janë domosdoshmërisht të këqija për trupin tonë. Megjithëse shumë besojnë se buka është “fajtori kryesor” për peshën e tepërt, shkencëtarët dhe revistat profesionale janë përpjekur të shpjegojnë pse është akoma mirë ta përfshijmë këtë ushqim në dietën tonë: “Karbohidratet janë të njëjta për trupin si karburanti për një makinë. Nëse nuk ka karburant, makina nuk do të shkojë larg. Nëse karburantit është me cilësi të mirë, makina do të punojë në mënyrë më efikase”, thuhet ne studim, transmeton FrontOnline/. Ideja është që të hidhet buka e bardhë e rafinuar, e cila shkakton një kërcim të papritur, dhe më pas një rënie të niveleve të sheqerit në gjak, në favor të 100 për qind të bukës së grurit të plotë, sepse përmban karbohidrate të shëndetshme që treten më ngadalë dhe japin një ndjenjë të ngopjes. Studiuesit nga Shkolla Mjekësore e Harvardit kanë krijuar një lidhje midis një diete të pasur me drithëra integrale dhe rrezikut të vdekjes. Ata anketuan mbi 100,000 njerëz dhe zbuluan se drithërat me drithëra të plota ulnin rrezikun e përgjithshëm të vdekjes me pesë për qind dhe rrezikun e vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare me nëntë për qind.

“Këto zbulime mbështesin më tej udhëzimet aktuale dietike që rekomandojnë një marrje më të lartë të drithërave me kokrra të plota … dhe sigurojnë prova premtuese që tregojnë se një dietë e pasuruar me drithëra të plota mund të zgjasë jetëgjatësinë”, u arrit në përfundim. Sipas revistës Psychology Today, karbohidratet rrisin nivelin e neurotransmetuesit serotonin, i cili është përgjegjës për disponimin e mirë në tru, i cili përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore dhe zvogëlon dëshirën për meze jo të shëndetshme siç janë ëmbëlsirat.  Avantazhi është i dyfishtë: ju do të zvogëloni nivelin e stresit dhe tensionit dhe do të zvogëloni perimetrin e belit. Fibrat ndihmojnë në lëvizjet e zorrëve. Karbohidratet nga drithërat mbrojnë sistemin tuaj të tretjes dhe ju lejojnë të eliminoni rregullisht substancat e panevojshme. Përkundër kësaj, një studim i botuar në revistën ‘Nutrition Research’ tregon se 92 për qind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara nuk marrin mjaftueshëm fibra në baza ditore. Marrja e drithërave mund të jetë thelbësore për konsumimin e dozës së rekomanduar prej 28 gramë fibra në ditë, e cila parandalon kapsllëkun./FrontOnline/

 

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera