×
 • Auto
 • Auto

  Apple heq dorë nga prodhimi i një makine elektrike

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte për këtë detyrë, raporton Bloomberg.

  Ky lajm sinjalizon fundin e përpjekjeve të Apple për të ndërtuar një makinë që mund të konkurrojë me Tesla-n.

  Mijëra njerëz punuan në projektin e përmendur, i cili u zhvillua kryesisht në fshehtësi, por ai kurrë nuk u fut në biznesin kryesor të Apple, raporton CNBC, transmeton FrontOnline.

  Apple dhe CEO i saj Tim Cook kurrë nuk e kanë pranuar publikisht se po punojnë në zhvillimin e makinave elektrike, përkundrazi kanë deklaruar se janë duke punuar në “sisteme autonome”.

  Thashethemet për ambiciet e Apple për të prodhuar makina elektrike u shfaqën në vitin 2014 pasi firma rekrutoi inxhinierë automobilistikë dhe talente të tjera nga kompanitë e automobilave./FrontOnline/

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Auto11 Prill 2024
  Alfa Romeo ka prezantuar SUV-in më të vogël në gamën e vet, nga i cili pritet të jetë “bestselleri” më i ri...
  Auto10 Prill 2024
  Ndërruesi automatik i shpejtësive është një pjesë inxhinierike shumë e ndërlikuar e motorit të veturës, dhe për këtë arsye jashtëzakonisht e shtrenjtë....
  Auto09 Prill 2024
  Në Imola të Italisë është prezantuar edicioni special i veturës sportive Lamborghini Revuelto Arena. Revuelto Arena është një plug-in unik i Lamborghini...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.