×
  • Lajme
  • Lajme

    Analisti serb: Rrëzimi i Qeverisë në Kosovë, lojë e Prishtinës, BE-së dhe SHBA-së kundër Serbisë

    FrontOnline
    25 Dhjetor 2020

    Analisti politik serb, Dragomir Andjelkoviq i sheh ngjarjet e fundit në Kosovëme rrëzimin e Qeverisë dhe zgjedhjet e reja si “lojë” të drejtuar nga Prishtina, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kundër Serbisë, shkruan mediumi serb, “Alo”.

    “Faktorët perëndimorë i lejojnë politikanët shqiptarë të bëjnë atë që duan. Unë mendoj se pas gjithçkaje qëndron përpjekja e Perëndimit për të “minuar” të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani me Serbinë. Disa marrëveshje, për të cilat Bashkimi Evropian ishte garantues, nuk u zbatuan kurrë nga shqiptarët”, tha Andjelkoviq.

    Si veçanërisht paradoksal, ai veçon interpretimin nga BE-ja që Qeveria e Kosovës nuk është legjitime, por se ajo që ka bërë deri më tani është legjitime.

    “Me fjalë të tjera, Qeveria aktuale në Prishtinë duhet të largohet, por gjithçka që ka bërë mbetet. Shqiptarët ende nuk kanë kapacitet për të realizuar diçka që pritet prej tyre e që është në favor të Serbisë, dhe Serbia duhet të vazhdojë të bëjë lëshime. Është një lojë e plotë e mashtrimit të interesave të Serbisë dhe Serbisë, në të cilën marrin pjesë Prishtina, BE-ja dhe SHBA-ja”, thotë Andjelkoviq.

    Sipas tij, politikanët shqiptarë në Kosovë, duke u grindur dhe të përçarë, bien dakord vetëm për një gjë, “kryerjen e politikave antiserbe dhe separatiste”.

    Siç thotë ai, ata e dinë që duan ta zgjedhin një “projekt të Shqipërisë së Madhe” me çdo kusht, por ata janë të ndarë në lidhje me atë se kush duhet të jetë në plan të parë.

    Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
    Nga Rubrika
    Lajme29 Maj 2024
    Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
    Lajme29 Maj 2024
    Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
    Lajme29 Maj 2024
    Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
    Të tjera
    Lajme29 Maj 2024
    Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
    Lajme29 Maj 2024
    Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
    Sport29 Maj 2024
    Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
    Lajme29 Maj 2024
    Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
    Vip29 Maj 2024
    Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
    Lajme29 Maj 2024
    “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...

    FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.