Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “Amerikanët po kërkojnë që Kurti të vazhdojë aty ku e kanë lënë paraardhësit e tij”

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Profesori universitar, Blerim Latifi ka komentuar deklaratën e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, i cili ka thënë se Kosova ka detyrim që ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai tha se historia nuk ka nisur në ditën kur u formua Qeveria e Albin Kurtit.

  Latifi thotë se me këtë deklaratë të Kosnett, amerikanët nuk pajtohen me idenë e Albin Kurtit për një fillim të ri në çështjen e dialogut.

  Latifi shton se kryeministri Kurti ka dy alternativa, të gëlltis premtimin e tij për fillimin e ri dhe të vazhdoj punën që po ia kërkojnë amerikanët ose t’u rezistoj edhe njëherë atyre dhe vendi të niset drejt zgjedhjeve të reja.

  “Ata po kërkojnë që Kurti të vazhdoj aty ku e kanë lënë paraardhësit e tij kryeministra. Natyrisht, kjo bie në kontradiktë të plotë me ato që ka premtuar Kurti. Në këtë situatë Kurti i ka përpara dy alternativa: të gëlltis premtimin e tij për fillimin e ri dhe të vazhdoj punën që po ia kërkojnë amerikanët ose t’u rezistoj edhe njëherë atyre dhe vendi të niset drejt zgjedhjeve të reja! Zgjedhja në këtë dilemë do të varet nga ajo që Kurti do ta gjykoj si të keqën më të vogël për të”, shkroi Latifi në Facebook.

  Ai thotë se ka mundësi që vendi të shkojë përsëri në zgjedhje.

  “Mundet fare lehtë që të kemi një vjeshtë të nxehtë elektorale dhe rrjedhimisht edhe riciklimin e krizave politike që i kemi parë vit pas viti, tash e një kohë të gjatë”.

  Ndërsa diplomati amerikan sot gjatë ditës ka thënë se nuk do të ketë shumë hapësirë ​​për përparim në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nëse të dy palët nuk janë të gatshme për kompromis.

  https://www.facebook.com/blerim.latifi.7393/posts/503245804153730

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Pas disfatës që Qeveria e Kosovës pësoi nga rrëzimi i Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, zyrtari...
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Të tjera
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.