×
 • Tenderët
 • Tenderët

  “Ambienti” ankohet për diskriminim

  FrontOnline
  17 Janar 2020

  Gazmend Çelaj nga kompania “Ambienti” po ankohet se “Akademia e Kosovës për Siguri Publike” ka vendosur kritere diskriminuese në tenderin “Shërbimet e mirëmbajtjes dhe pastrimit në AKSP”, raporton “Front Online”.

  Në seancën e Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP), të cilën e ka monitoruar “Front Online”, ai ka thënë se nga Autoriteti Kontraktues (AK)kanë kërkuar të respektohet neni 7 i Ligjit për Prokurimit Publik (LPP), prandaj kushti i vendosur nga Autoriteti Kontraktues për pjesëmarrje te liderit ne konsorcium me 60% me referenca sipas tij është diskriminues”, raporton “Front Online”.

  “Nuk pajtohemi me mendimin e Eksperti Shqyrtues sepse edhe Autoriteti Kontraktues ka mundur të mos e vej këtë kusht fare dhe t’i lejohet të marrin pjesë edhe kompani tjera si liderë nëse vendoset të shkojnë ne konsorcium për ketë. Ne mbetemi prapa ankesës sonë dhe kërkojmë te rishikohen kushte e vendosura dhe te lejohen te marrin pjese edhe operatoret tjerë” ka thënë ai.

  Në anën tjetër Sahit Beqiri nga AK ka thënë se të gjitha kriteret janë në pajtim të plotë me LPP.

  Në fjalën përfundimtare përfaqësuesi i AK-së kërkojë nga Paneli Shqyrtues të hedhet poshtë ankesa e OE si e pa bazuar dhe të mbetet në fuqi vendimi i Autoritetit Kontraktues
  Vendimi i Panelit Shqyrtues për këtë aktivitet Prokurimit do të merret në ditët në vijim, deri sa portali “Front Online” do të iu mbaj të informuar në vazhdimësi për rrjedhën e këtij procesi të prokurimi
  / Front Online /

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Tenderët24 Janar 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme (MB) që drejtohet nga Xhelal Sveçla, ka shpallur një tender prej 120 mijë euro për shërbime hoteliere,...
  Tenderët11 Janar 2024
  Telekomi i Kosovës ka shpërblyer me tender 15 milionësh kompaninë nga Kroacia “Ericsson Nikola Tesla d.d”, raporton Front Online. Në njoftimin e...
  Hulumtime10 Janar 2024
  Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka shpallur tenderin prej më shumë se 22 milionë euro për përfundimin e punimeve në ndërtimin e objektit...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar pas ndalimit të djeshëm të qytetarëve të Kosovës nga ana e autoritetet serbe në kufirin mes...
  Lajme18 Prill 2024
  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij...
  Lajme18 Prill 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në lidhje me rastin e vdekjes së 23-vjeçares nga Ukraina, Olena Kozii. Ai është ndaluar për...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti i ka ftuar ministrat në një mbledhje të Qeverisë. Mbledhja është caktuar të mbahet të orën 10:30, bëri të...
  Sport18 Prill 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbetur i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Kampionëve. “Citizens” i dhanë fund eksperiencës në...
  Sport18 Prill 2024
  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Los Blancos” e eliminuan Manchester...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.